W Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych zorganizowane zostało jednodniowe szkolenie dla przewodników turystycznych. Udział w nim był warunkiem przedłużenia licencji na oprowadzanie grup na terenie BdPN.
W szkoleniu uczestniczyło ponad 40 przewodników reprezentujących środowiska turystyczne z Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Ustrzyk Dolnych, Przemyśla. W trakcie spotkania uczestnicy szkolenia wysłuchali kilku interesujących wykładów i prelekcji, które odświeżyły i zaktualizowały wiedzę o Bieszczadzkim Parku Narodowym, a także o ogólnie pojętych Bieszczadach.
Dr Stanisław Kucharzyk, zastępca dyrektora BdPN, zapoznał przewodników z problematyką lasów. Mówił między innymi o pralasach, pierwoborach i puszczach, charakteryzując je i odnosząc do konkretnych miejsc w Bieszczadach.
Z żywą reakcja spotkała się prelekcja dr. Bartosza Pirgi, który obalał, narosłe w ostatnim czasie, mity na temat wilka i niedźwiedzia oraz mówił o roli parków narodowych w ochronie tych gatunków.
Praktyczne informacje dotyczące udostępniania Bieszczadzkiego Parku Narodowego do zwiedzania, zmian w regulaminie oraz modernizacji infrastruktury na szlakach przekazał dr Przemysław Wasiak, zastępca dyrektora BdPN.
O planach szkoleń na 2019 r. dla przewodników oraz osób zajmujących się edukacją przyrodniczą mówiła dr Grażyna Holly, kierowniczka działu edukacji BdPN.
Zwieńczeniem spotkania była prelekcja dr. Jana Skłodowskiego z UW w Warszawie o Legionach Polskich w Karpatach Wschodnich. Głównym wątkiem wykładu była kampania 2 i 3 pułku Legionów na przełomie 1914/1915 roku w Gorganach.
Uczestnicy spotkania otrzymali od organizatorów wydawnictwa BdPN w tym kalendarze przyrodnicze, mapę Rezerwatu Biosfery oraz książkę dla dzieci „Przygody rysia Pędzelka”.
Marcowe szkolenie było pierwszym w cyklu zaplanowanym przez BdPN. Na kolejne, tym razem podstawowe, park zaprasza 6-7 kwietnia 2019 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.bdpn.pl.
fot. Ewa Bujalska