Ustrzyki Dolne
wtorek, 10 listopada 2020

Święto Niepodległości w innej formie

Święto Niepodległości w innej formie<br/>fot. niepodlegla.pl
fot. niepodlegla.pl

Tegoroczne Święto Niepodległości nie tylko w bieszczadzkich gminach będzie inne niż zawsze. Ze względu na duży przyrost zachorowań na koronawirusa rząd zdecydował, że odbędzie się ono w odmiennej formie m.in. w telewizji i w internecie.

Święto Niepodległości to święto państwowe, które rokrocznie obchodzone jest właśnie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów (od 1795 do 1918 roku). Ustanowione ono zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku. Warto także mieć na uwadze, że Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach w tym terminie odbywają się specjalne defilady, które prowadzone są przez główne ulice. W mniejszych – jak w Lesku czy w Ustrzykach Dolnych - odbywają się akademie oraz koncerty, a mieszkańcy oraz przedstawiciele władz samorządowych składają wiązanki i palą znicze pod pomnikami.

Niestety w tym roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie, aby samorządy odwołały tradycyjne uroczystości z okazji 11 listopada. Powodem tego jest trudna sytuacja panująca w Polsce i regionie oraz wzrost dobowy liczby zachorowań na chorobę COVID-19.

„(...) obserwując bieżącą sytuację epidemiologiczną COVID-19 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej odnotowującą duży wzrost dobowy zachorowań oraz w związku z nowymi obowiązującymi zasadami sanitarnymi dotyczącymi zgromadzeń publicznych - uprzejmie informujemy, że tegoroczne obchody Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2020 nie odbędą się w dotychczasowej formie” - informuje Adam Snarski, burmistrz Leska.
Jedynie pod Kamieniem Legionistów zostanie zapalony symboliczny znicz.

O odwołaniu tradycyjnej formy świętowania Dnia Niepodległości poinformował też burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.
„W imieniu wszystkich Mieszkańców kwiaty pod pomnikiem „Żołnierzom polskim walczącym za ojczyznę” złoży Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, Zastępca Burmistrza Michał Wnuk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych Arkadiusz Lupa.”

Mieszkańcy bieszczadzkich gmin mogą jednak indywidualnie składać kwiaty oraz palić znicze pod pomnikami. Bieszczadzkie samorządy zachęcają też mieszkańców do wywieszania flag narodowych.

Świętowanie wirtualnie
Jak przypomina biuro programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tych dniach wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. Z tej okazji zorganizowano akcje - „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w internecie już od godz. 12.00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów będzie też akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania hymnu państwowego. Wystarczy o godz. 12.00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i wziąć udział w odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na strony niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

 

autor: oprac. paba
źródło: niepodlegla.pl/UM Ustrzyki Dolne/ UMiG Lesko