Ustrzyki Dolne
środa, 6 stycznia 2021

Święta Prawosławnych - Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho!

Święta Prawosławnych -  Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho!<br/>fot. pixabay/ElenaOlesik
fot. pixabay/ElenaOlesik

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzimy „Święto Trzech Króli” - Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele greckokatolickim i prawosławnym celebrujemy wigilię Bożego Narodzenia.

Jak wyglądają prawosławne święta?
6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

Zgodnie z kalendarzem juliańskim grekokatolicy i prawosławni 6 stycznia zasiądą do wieczerzy wigilijnej. Wierni obrządków wschodnich składają sobie życzenia. Dla wielu wiernych, wieczerza wigilijna będzie pierwszym posiłkiem w ciągu dnia.

Kolację prawosławni rozpoczynają od wspólnej modlitwy i zjedzenia prosfory - chleba używanego do Eucharystii. Na stołach jest 12 postnych potraw, z których każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, a barszcz to dobrobyt. Nie zabraknie ryb, pierogów, a u Łemków zupy na zakwasie owsianym – kisełyci. W domu nie może też zabraknąć udekorowanej choinki, a pod obrusem znajduje się siano. Większość rodzin obchodzi to święto w gronie rodzinnym, wśród krewnych.

W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię - Wielkie Powieczerze (Wełykie Poweczerje). W jej trakcie odczytywane jest m.in. proroctwo Izajasza o narodzinach Zbawiciela.

 

swieta.dubicze.com

W cerkwiach nie ma tradycji szopek, ale w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż. W okresie świątecznym wierni obrządków wschodnich witają się słowami: Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho czyli Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!

7 stycznia przypada Boże Narodzenie, 8 stycznia dzień Świętej Rodziny, a 9 – świętego Szczepana.

Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

Obecnie w Bieszczadach znajduje się niewiele świątyń, które zachowały swój dawny charakter liturgiczny. Większość z nich została zamieniona w kościoły. Msze święte prawosławne odprawia się jeszcze m.in. w Turzańsku, Szczawnem, Rzepedzi, Roztokach Dolnych i w Komańczy. Natomiast cerkwie greckokatolickie znajdują się w Ustrzykach Dolnych i Komańczy. 

autor: paba
źródło: karpaty.travel.pl, swieta.dubicze.com