Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 28 grudnia 2020

Spadek zakażeń. Ruszyły szczepienia.

Spadek zakażeń. Ruszyły szczepienia.

Gwałtowny spadek zakażeń koronawirusem odnotowało Ministerstwo Zdrowia podczas minionych świąt – dziś jest to niewiele ponad 3 tys. przypadków. W Polsce oraz regionie ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko zakażeniom SARS-COV-2.

„Mamy 3 211 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (409), pomorskiego (404), wielkopolskiego (309), kujawsko-pomorskiego (302), zachodniopomorskiego (282), śląskiego (224), łódzkiego (199), małopolskiego (190), warmińsko-mazurskiego (136), lubelskiego (126), dolnośląskiego (109), podkarpackiego (76), podlaskiego (70), świętokrzyskiego (55), lubuskiego (49), opolskiego (49). 222 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.” - informuje resort zdrowia.


„Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 28 osób.”

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 1 261 010 osób, zmarło 27 147. W ciągu doby w kraju wykonano ponad 16,5 tys. testów na koronawirusa.

Ministerstwo poinformowało, że dziś w województwie podkarpackim odnotowano tylko 76 nowych zakażeń, nie ma ofiar śmiertelnych. Najwięcej zakażeń - 9 odnotowano w ciągu minionej doby w Rzeszowie i powiecie sędziszowskim - 9.

Ogółem w ostatnich dniach w województwie podkarpackim odnotowano bardzo duży spadek nowych zachorowań. Najwięcej było ich 24 grudnia – 288.

Dziś w powiecie leskim i bieszczadzkim nie odnotowano nowych przypadków zakażeń.

W trakcie świąt, najwięcej zakażeń potwierdzono 24 grudnia w powiecie bieszczadzkim – 6. Ogółem od 25 do 28 grudnia w powiecie wykryto 13 nowych zakażeń.

W powiecie leskim podczas świąt potwierdzono 10 nowych zakażeń. Najwięcej również w wigilię – 6.

W powiecie przemyskim nie ma dziś nowych przypadków, a w samych Przemyślu odnotowano tylko 2. Natomiast w powiecie sanockim potwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia SARS-COV-2.

Jak informuje wojewoda, w województwie podkarpackim obecnie jest dostępnych 1888 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego zajętych jest 674. Natomiast z 171 respiratorów, zajętych jest 75.

Ruszyły szczepienia
Wczoraj wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że w naszym województwie rozpoczęły się pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-COV-2. Placówką, w której zaszczepiono pierwsze osoby z grupy „0” był szpital MSWiA w Rzeszowie.

Jako pierwsza szczepionkę otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii. – To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia – podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przyjęło także dziewięć innych osób m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Podkarpacie trafiło 525 dawek szczepionki do 5 szpitali: w Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

Eksperci przypominają, że w przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki pozostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu są umieszczane na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie . Są tutaj dostępne najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

FOT. PUW RZESZÓW

Spadek zakażeń. Ruszyły szczepienia.
Spadek zakażeń. Ruszyły szczepienia.
Spadek zakażeń. Ruszyły szczepienia.
Spadek zakażeń. Ruszyły szczepienia.
autor: paba
źródło: MZ/www.gov.pl/PUW Rzeszów