W gminie Ustrzyki Dolne powstaje centrum koordynacji transgranicznych akcji ratowniczych oraz centrum szkoleniowe dla ratowników. Koordynatorem centrum będzie Fundacja SOS na ratunek. W ramach projektu planowany jest zakup specjalistycznego sprzętu m.in. dronów z kamerami termowizyjnymi oraz sprzętu do ratownictwa medycznego, wodnego czy lawinowego dla GOPR Grupa Bieszczadzka oraz partnera ukraińskiego.
W Bieszczadach wzrasta ruch turystyczny i liczba interwencji ratowniczych, dlatego ważne jest aby akcje ratownicze były przeprowadzane sprawnie i szybko. Z myślą o bezpieczeństwie turystów oraz mieszkańców Bieszczadów, w podustrzyckiej Równi, powstaje centrum szkoleniowe oraz koordynacji transgranicznych akcji ratowniczych.
Partnerami projektu są Fundacja SOS na ratunek, Grupa Bieszczadzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Gmina Ustrzyki Dolne oraz Lwowska regionalna służba kontrolno-ratownicza związku sportowo-turystycznego Ukrainy. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 stycznia 2019 r. i zakończy się 31 grudnia 2020 r.
- W ramach projektu powstanie centrum szkoleniowe oraz koordynacji transgranicznych akcji ratowniczych w Równi w gminie Ustrzyki Dolne, za którego funkcjonowanie odpowiadać będzie Fundacja SOS na ratunek oraz centrum treningowe i ratownicze w Sławsku prowadzone przez partnera ukraińskiego – informuje Witold Tomaka, prezes Fundacji SOS na ratunek.
GOPR Grupa Bieszczadzka oraz Lwowska regionalna służba kontrolno-ratownicza zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym pojazdy operacyjne, sprzęt medyczny, ewakuacyjny, ratownictwa wodnego, lawinowego oraz drony z kamerami termowizyjnymi. W nowopowstałym i nowocześnie wyposażonym centrum w Równi zostaną przeszkoleni ratownicy GOPR Grupy Bieszczadzkiej, Lwowskiej regionalnej służby kontrolno-ratowniczej oraz strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Ustrzyki Dolne.
- Zostanie również stworzony system koordynacji transgranicznych akcji ratunkowych - w pełni kompatybilny z wyposażeniem ratowniczym zakupionym w projekcie, który zostanie trwale zaimplementowany do działalności GOPR Grupy Bieszczadzkiej oraz Lwowskiej regionalnej służby kontrolno-ratowniczej. Stosowanie tego systemu zredukuje czas mobilizacji i organizacji akcji ratunkowych na obszarach granicznych, zwiększając skuteczność akcji i przekładając się bezpośrednio na wyższy poziom bezpieczeństwa w regionie - przekonuje prezes Tomaka.
Jak zapowiadają organizatorzy, w celu zwiększenia wiedzy i świadomości o bezpieczeństwie w górach, sposobach wzywania służb ratowniczych, udzielania pierwszej pomocy i przygotowania się na wyprawy górskich, zaplanowano zorganizowanie 8 spotkań tematycznych. Spotkania odbędą się w Polsce i na Ukrainie, a oprócz ratowników będą uczestniczyć też mieszkańcy i turyści.
- Nowoczesne centrum w Równi pozwoli w przyszłości na prowadzenie najwyższej jakości szkoleń dla obecnej kadry ratowniczej, kandydatów na ratowników z Polski i Ukrainy, strażaków OSP oraz innych służb bezpieczeństwa zapewniając trwałą współpracę oraz zwiększając efektywność służb ratowniczych na terenie Bieszczad, co przyczyni się do poprawy atrakcyjności regionu – zapewnia prezes Fundacji SOS na ratunek.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Wartość projektu wynosi 1 864 110,39 €, a dofinansowanie unijne 1 677 699,34 €.
Informacja o projekcie na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR
Informacja o projekcie na stronie Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych
Profil Fundacji na Facebooku
Już wkrótce więcej informacji na temat centrum.