Grupa sołtysów z Gminy Ustrzyki Dolne udała się do transgranicznego Parku Narodowego Neusiedler See - Seewinkel/ Fertö - Hansàg położonego na obszarze Austrii i Węgier. W trwającą cztery dni podróż, wyruszono z Ustrzyk Dolnych.
Illmitz gmina licząca 2500 mieszkańców była miejscem skąd wyruszano w teren, gdzie pokazywano walory przyrodnicze parku, a na spotkaniach z partnerami dorobek regionu. Wyjazd przygotowali przedstawiciele Fundacji WWF Polska Tomasz Pezold Knezević - Specjalista Ochrony Różnorodności Biologicznej oraz Wojciech Mróz Specjalista ds. Ochrony Przyrody w Karpatach. Ślązakowi – bieszczadzkiemu „Zakapiorowi” ale w szczególności Specjaliście od Dużych Drapieżników Robertowi Gatzka powierzono funkcję tłumacza w której sprawdził się ponad wszelkie oczekiwania.
Od ponad 55 lat misją międzynarodowej organizacji WWF jest działanie na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą. WWF koncentruje się na ratowaniu najcenniejszych przyrodniczo miejsc w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Działania te wspiera ponad 5 milionów darczyńców na świecie. WWF nieustannie dąży do partnerstwa z administracją publiczną, rządami, biznesem i lokalnymi społecznościami. Wiedzę i rekomendowane rozwiązania organizacja opiera na najnowszych osiągnięciach naukowych. Dotychczasowe efekty Fundacji WWF pozwalają wierzyć, że Ziemia zamiast podążać ku gorszemu, wciąż może zmieniać się na lepsze. WWF w Polsce koncentruje się na tych obszarach, które są najcenniejsze i najbardziej potrzebują pomocy, tam gdzie można dokonać rzeczywistej zmiany. Motto Fundacji WWF - Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi.
Podczas wizyty, lokali liderzy z podkarpackiej gminy, mieli niepowtarzalną okazję poznać, jak w transgranicznym parku na terenie Austrii i Węgier rozwiązuje się problemy ochrony przyrody i równolegle problemy rozwoju regionu. Na spotkaniach z przedstawicielami kilku instytucji i organizacji partnerskich oraz przedstawicielami lokalnej społeczności poznawano historię regionu. Zapoznano się również jak z pomysłem realizowano program, który napędzał postęp w rozwoju parku. Poznano rolę parku narodowego, jako uczestnika aktywnej strony we współpracy przy rozwoju regionalnym różnych grup interesu (związków), czy w doradczym wsparciu przy realizacji projektów unijnych. Przedstawiono jak do aktywnej współpracy w rozwój i zarządzanie parkiem narodowym włączono lokalnych interesariuszy.
Z każdym spotkaniem z przedstawicielami oraz partnerami parku, sołtysi zadawali co raz więcej pytań, co powodowało, że spotkania niejednokrotnie się przeciągały. Zasługa w tym przede wszystkim austriackich gospodarzy Aloisa Langa oraz Gerharda Haidera, którzy swoją wiedzą, znajomością tematyki wzbudzili zaufanie, przez co rozbudzili u sołtysów duże zainteresowanie tematami i problemami poruszanymi na spotkaniach. Wypracowane latami doświadczenie w pokonywaniu różnych problemów przez właścicieli gruntów, hotelarzy, właścicieli pensjonatów, producentów produktów lokalnych itp. zrzeszonych w związki partnerskie przy aktywnym wsparciu władz w poszczególnych gminach i na wyższym szczeblu, wzbudzały u sołtysów szacunek i uznanie.
- Celem wyjazdu studyjnego zorganizowanego dla sołtysów z gminy Ustrzyki Dolne przez Fundację WWF Polska do transgranicznego Parku Narodowego Neusiedler See - Seewinkel/ Fertö - Hansàg położonego na obszarze Austrii i Węgier było zapoznanie z modelowym przykładem integracji ochrony przyrody z rozwojem lokalnym. Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję przekonać się, że konstruktywna współpraca między służbami ochrony przyrody, a lokalną społecznością, może przynieść wymierne korzyści dla obu stron. Ochrona wyjątkowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego naszego regionu powinna także uwzględniać potrzeby mieszkańców – mówi Wojciech Mróz z WWF Polska, który towarzyszył sołtysom na wyjeździe.
Gmina Illmitz liczy 2500 ludności, a w tamtejszym urzędzie pracuje czterech pracowników łącznie z burmistrzem. Znajduje się w niej ponad 1300 miejsc noclegowych, a 15 hektarów winnic daje utrzymanie dla całych rodzin. Region oferuje - bazę noclegową w gwiazdkowych hotelach i pensjonatach. Najbardziej znane w regionie święto wina organizowane jest w kwietniu, trwa dwa tygodnie i już teraz nie ma miejsc na 2020 rok. W regionie bardzo popularne jest też oglądanie ptaków (najbardziej w okresie lęgowym czy przelotów migracyjnych), a w razie niepogody wystarczy pojechać 40 min do Wiednia pociągiem. Gospodarze zadbali tez o interesujące trasy rowerowe po parku.
Oferty turystyczne kierowane bardziej są dla turystów z dalszych regionów Austrii i Europy (nocują, stołują się w miejscowych lokalach konsumując produkty lokalne, latem jest dużo imprez kulturowych, 40 szlaków rowerowych, kąpieliska i sporty wodne. Duży wpływ na rozwój regionu mają działające tam związki: związek właścicieli gruntów (park umiejscowiony na terenach prywatnych), związek hotelarzy- pensjonariuszy, zawiązki produktów regionalnych w różnych branżach.
fot. Teofil Uszak