Ustrzyki Dolne
wtorek, 7 listopada 2017

Ruch bezwizowy z Ukrainą – brak wyraźnego wzrostu dynamiki migracyjnej

Ruch bezwizowy z Ukrainą – brak wyraźnego wzrostu dynamiki migracyjnej<br/>fot. BiOSG
fot. BiOSG

Od 11 czerwca do końca września br. ukraińsko-polską granicę w ramach ruchu bezwizowego przekroczono 644 tys. razy. - Po niespełna 5 miesiącach od zniesienia obowiązku wizowego, nie zaobserwowano zasadniczej zmiany w dynamice czy charakterze migracji z Ukrainy – poinformował Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Urząd do Spraw Cudzoziemców porównał 4-miesięczne okresy przed i po wprowadzeniu ruchu bezwizowego. Stwierdzono, że zauważalny jest niespełna 9-proc. wzrost liczby obywateli Ukrainy przyjeżdżających do Polski. O 6 proc. wzrosła natomiast ilość złożonych wniosków o zezwolenia na pobyt.

Z danych Straży Granicznej wynika, że w okresie luty – maj 2017 r. do Polski przybyło 3,36 mln obywateli Ukrainy. Od czerwca do września było to natomiast 3,65 mln osób. Zauważalny jest więc nieznaczny 9-proc. wzrost - o 290 tys. osób. Należy przy tym pamiętać, że ruch migracyjny z Ukrainy ma charakter cyrkulacyjny – w analizowanych okresach pojedyncze osoby mogły wielokrotnie przekraczać granicę z Polską.

- Zainteresowanie legalizacją pobytu wśród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce również pozostaje na podobnym poziomie – dodaje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - W ciągu czterech miesięcy bezpośrednio poprzedzających moment zniesienia obowiązku wizowego, wnioski o zezwolenia na pobyt złożyło 39,3 tys. osób. Od czerwca do października analogiczne podania złożyło natomiast 41,7 tys. osób (o 6 proc. więcej).

Niespełna 9-proc. wzrost przekroczeń granicy jest naturalną konsekwencją rosnącej liczby obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce i odwiedzających swój kraj pochodzenia, a także przyjazdów do letnich prac sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie. Ilość składanych wniosków o zezwolenia na pobyt rośnie stale od 2014 r. i wspomniany 6-proc. wzrost wpisuje się w tę tendencję. - Ruch migracyjny z Ukrainy do Polski cały czas rośnie ale zniesienie wiz jak dotychczas nie wpłynęło znacząco na dynamikę tego wzrostu – zapewnia rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Obowiązek posiadania wizy przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej został zniesiony 11 czerwca br. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach. Pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Obywatele Ukrainy przyjeżdżający w ramach ruchu bezwizowego mogą wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.
Aktualnie ważne zezwolenia uprawniające do pobytu w Polsce (przez okres dłuższy niż zezwala na to wiza) posiada ok. 140 tys. obywateli Ukrainy.

Urząd do Spraw Cudzoziemców powstał, by zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę w zakresie legalizacji pobytu i udzielania ochrony cudzoziemcom przebywającym w Polsce. Więcej informacji na temat cudzoziemców i migracji można znaleźć na stronie www.udsc.gov.pl, migracje.gov.pl oraz profilach urzędu w mediach społecznościowych.

 

autor: oprac.paba
źródło: mat. pras.