Ustrzyki Dolne
piątek, 9 grudnia 2016

Rozmowy o partnerstwie trójsektorowym

Rozmowy o partnerstwie trójsektorowym<br/>fot. Marian S. Mazurkiewicz
fot. Marian S. Mazurkiewicz

W zorganizowanym przez Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego w Ustrzykach Dolnych pierwszym Bieszczadzkim Forum Organizacji Pozarządowych w Ustrzykach Dolnych wzięli udział samorządowcy, grupy nieformalne, fundacje i stowarzyszenia z całego regionu.

W niedzielę 20 listopada w ustrzyckiej Hali Sportowej 39 organizacji pozarządowych spotkało się na I Bieszczadzkim Forum Organizacji Pozarządowych, które działają na terenie Ustrzyk Dolnych, Czarnej, Lutowisk, Birczy, Olszanicy, Leska, Zagórza i Cisnej. Forum miało ono trzy odsłony, a zorganizowała GRDPP w Ustrzykach Dolnych. Pierwsza to zamknięte warsztaty prowadzone w trzech grupach a poświęcone najistotniejszym tematom dla uczestników. Jarosław Reczek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego prowadził wykład na temat wizerunku medialnego NGO, promocji organizacji i jej działań. W drugiej sali dyskutowano o partnerstwie trójsektorowym moderatorem dyskusji był Przemysław Ołdakowski, a Bogusław Pleskacz i Paweł Germański wymieniali się doświadczeniami w zakresie pobudzania wrażliwości społecznej.

– Tego typu warsztaty, w małych grupach pozwalają na poszerzenie nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia tak niezbędnego w działalności naszej nieformalnej grupy. Możemy dowiedzieć się jak poruszać się w przygotowaniu projektu, czy jego realizacji od strony formalnej i prawnej często wymagającej specjalistycznej wiedzy. Wiemy już też jak skutecznie zachęcać ludzi do działania oraz jak lepiej współpracować z samorządem i biznesem – mówił po warsztatach jeden z uczestników z Brzegów Dolnych.

Drugim elementem Forum było poradnictwo prowadzone w dziedzinach najbardziej interesujących uczestników. W trakcie jego trwania wszyscy mogli skorzystać z bezpłatnych porad z zakresu księgowości, których udzielał Andrzej Buczek, porad prawnych Marty Dubel-Uluszczak, rozwoju organizacji Moniki Bulik oraz w zakresie współpracy organizacji pozarządowych Przemysława Ołdakowskiego.

Trzecim elementem dostępnym dla wszystkich chętnych był wykład inauguracyjny „Od wspólnych wartości do dobra wspólnego - czyli jak skutecznie animować społeczności lokalne”, który prowadził Paweł Łukasiak z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. – Dwa tematy są kluczowe dla organizacji pozarządowych, jeden to „wartości”, a drugi to „dobro wspólne” i o tym chciałbym dzisiaj z Państwem porozmawiać. Tematy te z różnych względów pomijane są na spotkaniach, a są one często kluczem do sukcesu – mówił Paweł Łukasiak inaugurując wykład.

Panel dyskusyjny prowadzony przez Bernadettę Szczyptę dziennikarkę Radia Rzeszów poświęcony był współpracy trzech sektorów: NGO, samorządów i przedsiębiorców, a uczestniczyli w nim: Iwona Woch prezes Lokalnej Grupy Działania „Zielone Bieszczady”, a jednocześnie przewodnicząca Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Ustrzykach Dolnych, Bartosz Romowicz burmistrz Ustrzyk Dolnych, przedstawiciel samorządów bieszczadzkich, Paweł Werbowy ze Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu i Bogusław Pyzocha prezes Fundacji Bieszczadzkiej. Iwona Woch wskazywała na konieczność pomocy w realizacji wielu inicjatyw lokalnych ze strony prężnie działających organizacji, jak i samorządów lokalnych. Burmistrz Ustrzyk Dolnych wskazywał, że organizacje muszą głośno mówić o swoich potrzebach, nie tylko finansowych i angażować się chociażby w opracowywanie gminnych programów współpracy samorządów z trzecim sektorem. – W przyszłym roku organizacje pozarządowe w Ustrzykach Dolnych będą mogły starać się w różnych konkursach na m. in.: edukację, pomoc społeczną, czy pomoc w przedsiębiorczości. Będzie to krok, do przodu by pokazać innym lokalnym samorządom by właśnie w tym kierunku prowadzić współpracę z organizacjami pozarządowymi – mówił Bartosz Romowicz. Dodał równocześnie, że bardzo dobrym przykładem jest prowadzony w Ustrzykach Dolnych Budżet Obywatelski, który aktywizuje wiele społeczności lokalnych właśnie wokół własnych potrzeb i wartości. Paweł Werbowy ze Stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu zwracał uwagę na współpracę NGO z lokalnymi przedsiębiorcami, korzyści mogą być obopólne. Bogusław Pyzocha z Fundacji Bieszczadzkiej prezentował doświadczenia Fundacji w organizowaniu i realizowaniu programu „Działaj lokalnie”.

Bieszczadzkie Forum było okazją do zaprezentowania doświadczeń i osiągnięć organizacji w formie prezentacji multimedialnej lub filmu. Swoje doświadczenia i plany przedstawiły m. in.: Stowarzyszenie „Aktywni dla Bieszczad”, „Ustrzyki Dolne Stolica Bieszczad”, OSP z Lutowisk, „GROD” Warszawa, OSP w Wojtkowej, które zaprezentowało najnowszy nabytek – wóz bojowy, a także organizatorzy popularnego „Biegu rzeźnika”. Organizacje prezentowały swe osiągnięcia na stoiskach zlokalizowanych wokół sceny.
Pierwsze Bieszczadzkie Forum stworzyło możliwość zaprezentowania się wielu organizacji w formie wystawienniczej czy prezentacji medialnej, dało jednocześnie okazję do spotkania i wymiany doświadczeń dla ludzi, którzy realizują własne pomysły na rzecz społeczności lokalnych i zdobyte doświadczenia tam też pozostają.
Poprosiliśmy o podsumowanie organizatorów Iwonę Woch przewodniczącą GRDPP w Ustrzykach Dolnych i Lucynę Sobańską z Fundacji Bieszczadzkiej: – To, że na nasze zaproszenie odpowiedziało blisko 40 organizacji i grup nieformalnych z całych Bieszczad dowodzi, iż taka forma spotkania i wymiany doświadczeń jest potrzebna, nie tylko NGO. W związku z tym już została podjęta decyzja, że kolejna edycja imprezy będzie miała miejsce w 2017 roku – mówiła Iwona Woch.

- Jestem bardzo zadowolona z przebiegu I Bieszczadzkiego Forum Organizacji Pozarządowych, tak liczny udział organizacji pozarządowych i grup nieformalnych wskazał na potrzebę tego typu spotkań ludzi. Mają oni ochotę pokazać na szerszym forum to, co robią, zobaczyć osiągnięcia innych, podpatrzeć trochę, porównać się z innymi. Z doświadczenia wiem, że każde takie spotkanie daje impuls, takiego „powera” do dalszej pracy – dodała Lucyna Sobańska wiceprezes Fundacji Bieszczadzkiej, a jednocześnie współorganizator Forum.

Spotkanie zakończyły występy zespołów „Bandanki” działającego przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 i Świetlicy Pracy Pozaszkolnej w Ustrzykach Dolnych, i „Werhowyńcy” z ustrzyckiego Zespołu Szkół Licealnych, a także Michała Wójciaka z córkami, Zuzi Buczek i Joanna Magdziarczyk uczniów Małgorzaty Gergasz i Elwiry Kociszewskiej z ZSP Nr 1.

 

autor: msm