Budowa ścieżki na Łopienkę, lunety na wieżach widokowych i przystosowanie wież do potrzeb osób niepełnosprawnych, rozbudowa stada wolnościowego żubrów w Mucznem oraz baza edukacyjna w Smolniku zostały zaplanowane wśród inwestycji jakie w przyszłym roku przeprowadzą bieszczadzkie nadleśnictwa.
W grudniu, w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, odbyło się Posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej Leśnych Kompleksów Promocyjnych „Lasy Bieszczadzkie”, w którym uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictw będących członkami LKP: Stuposiany, Baligród, Cisna i Lutowiska, oraz pozostali członkowie m.in: naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, przemysłu drzewnego, stowarzyszeń przewodników turystycznych i lokalnych mediów.
Tematem naczelnym w pierwszym dniu posiedzenia były „Kierunki działań nadleśnictw LKP „Lasy Bieszczadzkie” w celu udostępnienia lasu na potrzeby edukacyjne, rekreacyjne, turystyczne, dydaktyczne i współpracy zagranicznej”. - Dużo obiecuję sobie po dyskusji o planach działań w przyszłości - powiedziała przed rozpoczęciem posiedzenia Ewa Tkacz, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Stuposiany. - Uważam, że nasze propozycje powinny się zderzyć z pomysłami i propozycjami członków Rady, którzy reprezentują różne grupy społeczne i zawodowe, byśmy poznając ich oczekiwania, mogli wziąć je pod uwagę przy planowaniu dalszych działań.
Dyskusja rozpoczęła się po wystąpieniach referentów, którzy przedstawili wyniki realizacji planów rozwojowych na rok 2017 oraz konkretne zadania stawiane przez Nadleśnictwa na rok przyszły.
Stuposiany: żubry i ścieżki dla niepełnosprawnych
Nadleśniczy z Nadleśnictwa Stuposiany, Jan Mazur zapewniał o zasadności działań na rzecz edukacji społeczeństwa w zakresie ekologii, z zakresu botaniki, etymologii, zasad użytkowania lasu, choćby po to, by teoretycznie przygotować turystów do zetknięcia się z bieszczadzką przyrodą, szlakami, lasem, zwierzętami i połoniną. - Leśnictwo to też nauki przyrodnicze, a wiedza ekologiczna młodych ludzi jest nikła - przekonywał nadleśniczy.
Na rok 2018 Nadleśnictwa Stuposiany zaplanowało: odbudowę stada wolnościowego bieszczadzkich żubrów poprzez dodanie do hodowli obcej krwi, inwestycja w Park Gwiezdnego Nieba w Mucznem, badania naukowe podpierające zrównoważona gospodarkę leśną, budowa utwardzonych szlaków umożliwiających korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym, a także ścieżek w największym w Polsce rezerwacie niedźwiedzi, w którym żyje także ponad 20 wilków. W związku z tą inwestycją, zwrócono uwagę na bardzo staranny wybór miejsc - najlepiej na obrzeżach lasów, by hałas nie wyganiał dzikich zwierząt na Ukrainę, gdzie - jak powiedziano - czeka je najpewniej śmierć od kuli.
Baligród: Łopienka woła o pomoc!
Najważniejsze, najbliższe plany do realizacji w Nadleśnictwie Baligród to budowa ścieżki na Łopienkę, oraz wspólny z gminą Solina, projekt doposażenia szlaku na Korbanię , m. in.: budowa, wiaty i parkingu.
- Łopienka woła o pomoc - powiedział nadleśniczy Wojciech Głuszko. - Budowa ścieżki na Łopienkę rozwiąże choćby problem, znanej wszystkim kolizyjnej drogi. Wcześniej realizowaliśmy po kilka drobnych inwestycji, w tej chwili stawiamy na dwie duże, za to o większej „sile rażenia”, bardzo ważne dla terenów Nadleśnictwa Baligród.
Cisna: wieże widokowe dla osób niepełnosprawnych
Kosztowne projekty pojawią się w przyszłym roku również w Nadleśnictwie Cisna. Wśród wielu – najdroższe będą dwa: trasa rowerowa wiodąca od Wołosani ku Górze Jabłońskiej, oraz wyposażenie wież widokowych w dostępne dla turystów lunety, na Jelenim Stoku i Szczerbanówce. - Wieżę w Szczerbanówce przystosujemy do użytku przez osoby niepełnosprawne - zapewnił Mateusz Świerczyński prowadzący prezentację zrealizowanych i przyszłych projektów Nadleśnictwa Cisna.
Lutowiska: Baza dydaktyczno-edukacyjna w Smolniku
Nadleśnictwo Lutowiska w roku 2018 skoncentruje swoje pro turystyczne działania na przebudowie budynku w Smolniku, przy dawnych szkółkach leśnych, w kierunku dydaktyczno-edukacyjnym wraz z infrastrukturą turystyczną. Nadleśniczy Marek Bajda szacuje, że może to zając ok. 2 lat. Dodatkowo zaplanowano odsłonięcie punktów widokowych, w tym szczytu Dwernik-Kamień, bo jak uzasadniał nadleśniczy w górach panoramy widokowe ze szczytów są wyjątkową wartością.
Samorządy się nie interesują?
Zapowiadana dyskusja na temat kierunków działań nadleśnictw LKP „Lasy Bieszczadzkie” poruszyła emocje uczestników posiedzenia, a najwięcej - nie tylko pozytywnych - wzbudził temat pozyskiwania pieniędzy na realizację projektów rozwojowych. Uwagę uczestników posiedzenia zwróciła, dość emocjonalna wypowiedź specjalisty ds. edukacji społeczeństwa i rozwoju turystycznego lasu Tomasza Kalamarza, który jest również koordynatorem pracy nadleśnictw bieszczadzkich w tym zakresie.
Przekonywał on, że samorządy i stowarzyszenia niedostatecznie starają się o pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje w porównaniu z tym jak inwestują Lasy Państwowe.
(Cały tekst w GB 25 - zapraszay do zakupu PDF)