Ponad 600 tys. złotych z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko oraz 70 tysięcy od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczono na realizację projektu „Razem dla Zielonego Podkarpacia”. Jest on skierowany jest głównie do mieszkańców oraz inwestorów działających na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego.
Nowy projekt pn. „Razem dla Zielonego Podkarpacia” będzie popularyzował różnorodność biologiczną oraz integrował różne grupy interesariuszy mające wpływ
na przyrodę w województwie podkarpackim. Na początku listopada, w Rzeszowie odbyła się konferencja inaugurująca projekt, którego realizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” z Rzeszowa.
Projekt „Razem dla Zielonego Podkarpacia – budowanie potencjału i integracja różnych grup interesariuszy mających wpływ na przyrodę” będzie trwał ponad rok i swym zasięgiem będzie obejmował całe województwo podkarpackie, z szczególnym uwzględnieniem obszarów najbardziej cennych przyrodniczo. Organizatorzy liczą na to, że w tym czasie, pomiędzy różnymi grupami społecznymi, nawiąże się współpraca i działanie na rzecz bioróżnorodności.
Jak mówią pomysłodawcy projektu województwo podkarpackie to wciąż region dzikiej i bogatej przyrody - wyróżniający się na tle Polski – gdzie obserwujemy zrównoważone współbytowanie ludzi i zwierząt, w tym puszczańskich ssaków, dużych drapieżników, rzadkich ptaków. W Bieszczadach występuję jedna z pięciu żyjących populacji żubra w Polsce. Funkcjonują tu rozległe, dobrze zachowane kompleksy leśne, rzeki płyną naturalnymi dolinami.
Podkarpacie należy do regionów wyjątkowo cennych pod względem wartości przyrodniczych, a system ochrony przyrody stworzony dla ich ochrony jest pod wieloma względami wzorcowy. Formy ochrony przyrody ,zajmując 44,5 proc. powierzchni województwa stanowią: 2 parki narodowe (Bieszczadzki i Magurski PN), 10 parków krajobrazowych, 96 rezerwatów przyrody, 13 obszarów chronionego krajobrazu, 63 obszarów Natura 2000, liczne użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i pomniki przyrody [źródło: www.rzeszow.rdos.gov.pl]. Część obszarów chronionych w województwie objęta została ochroną w ramach światowych sieci obszarów chronionych. Unikatowe w skali europejskiej walory przyrodnicze Bieszczadów przyczyniły się do utworzenia na tym terenie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
Obszary chronione utworzone są na terenach o różnej strukturze własności. Nakładanie się różnych form ochrony przyrody, ich rozległość, a przede wszystkich ograniczenia są przyczyną różnego rodzaju konfliktów. W konsekwencji na terenie woj. podkarpackiego współistnieje wiele podmiotów i grup interesariuszy, które zajmują się ochroną przyrody, korzystają z ich zasobów lub które mają na nią znaczący wpływ (m.in. parki narodowe, parki krajobrazowe, RDOŚ, samorządy, Lasy Państwowe, organizacje ekologiczne, przedsiębiorcy, lokalna społeczność).
Na styku tak wielu grup pojawiają się sprzeczne interesy, m.in. z jednej strony potrzeba ochrony i zachowania cennych przyrodniczo obszarów, z drugiej strony presja urbanizacyjna, potrzeba rozwoju turystyki oraz gospodarowania zasobami przyrody. Na tych płaszczyznach pojawiają się trudności w spójnym działaniu, co jest przyczyną wielu konfliktów na linii człowiek-przyroda. Zachowanie tej bioróżnorodności jest możliwe poprzez budowanie integracji kluczowych grup interesariuszy, budowanie wspólnego potencjału i zwiększaniu świadomości ekologicznej tych grup. Tylko komunikacja, dialog, rzetelna informacja, profesjonalna edukacja mogą zapobiec sytuacjom problemowym i często ostrym konfliktom na styku człowiek-przyroda.
Projekt przyczyniać się będzie do budowania integracji różnych grup interesariuszy mających wpływ na przyrodę w woj. podkarpackim oraz zwiększenia świadomości nt. znaczenia bioróżnorodności poprzez: