Ustrzyki Dolne
piątek, 24 sierpnia 2018

PTAKI WILKI LAS - weekend w Puszczy Karpackiej

PTAKI WILKI LAS - weekend w Puszczy Karpackiej

Aktywiści z Inicjatywy Dzikie Karpaty zapraszają na spacer po Bieszczadach i Pogórzu Przemyskim. Zaplanowano m.in. spacer ornitologiczny, naukę tropienia wilka oraz wykłady edukacyjne.

25.08 SOBOTA
7:00 - 10:00 – spacer ornitologiczny z Przemysławem Kunyszem
(jeśli posiadasz - weź ze sobą lornetkę)
m-ce zbiórki: Trójca, za mostkiem
link do lokalizacji: http://bit.ly/2P0DSUi

Przemysław Kunysz jest prezesem Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Od ponad 30 lat zajmuje się ornitologią i organizacją lokalnych wypraw ornitologicznych w Bieszczady i Pogórze Karpackie. W poszukiwaniu ptaków przemierzył wszystkie zakamarki Europy i tereny ościenne oraz ogromną część Afryki. Jest autorem blisko 100 opracowań ornitologicznych, zarówno naukowych jak i popularnonaukowych, gorącym zwolennikiem idei Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 i orędownikiem powstania Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim. Były pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Obecnie właściciel prywatnej firmy przyrodniczej o charakterystyce turystyki przyrodniczej.

12:00 - „Zmiany walorów przyrodniczych na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego w ciągu ostatnich 30 lat - prelekcja i dyskusja” / Przemysław Kunysz
m-ce: Nowosiółki Dydyńskie, Punkt Informacji Turystycznej
link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/mZiDercvHmL2

26.08 NIEDZIELA
12:00 – „Las naturalny a las gospodarczy - na czym polegają różnice” / wykład prof. Jerzego Szwagrzyka + dyskusja
m-ce: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Stuposianach, Stuposiany 9
link do lokalizacji: bit.ly/2McUVVY

Prof. dr hab. Jerzy Szwagrzyk jest kierownikiem Zakładu Bioróżnorodności Lasu na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jego główne zainteresowania naukowe to: ekologia drzew, konkurencja między drzewami w drzewostanach, dynamika zbiorowisk leśnych, mechanizmy utrzymania różnorodności gatunkowej lasach, przebieg procesów odnowieniowych w lasach naturalnych, wtórna sukcesja roślinności. Od roku 1996 członek Komitetu Ekologii, a od roku 2008 – Komitetu Nauk Leśnych oraz Komitetu Ochrony Przyrody PAN. Członek redakcji „Wiadomości Ekologicznych” (1993-2012) oraz „Polish Journal of Ecology” (od 2003). Od roku 2003 członek Rady Babiogórskiego Parku Narodowego, a od roku 2012 – Rady Tatrzańskiego P. N. W latach 2003-2012 członek Rady Naukowej Centrum Badań Ekologicznych PAN oraz Rady Naukowej Instytutu Badawczego Leśnictwa. W grudniu 2012 roku wybrany do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych.

17:30 – Jak ,,zaprzyjaźnić" się z wilkiem? - sztuka tropienia, słuchania i obserwowania lasu - wyjście w teren z Zenonem Wojtasem
czas trwania: 2-3 h
m-ce zbiórki: Zielony Ruczaj, Dołżyca 21
link do lokalizacji: https://goo.gl/maps/pi2FnJuwub42

Zenon Wojtas - biolog, fotograf, pracownik Magurskiego Parku Narodowego. Urodzony w sercu Beskidu Niskiego, od 10. roku życia poznaje Puszczę Karpacką. Specjalizuje się w monitoringu wilków, rysi i niedźwiedzi oraz żbików i ich ofiar na terenie Karpat. Fotografuje dziką przyrodę - uwiecznia zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jego główne zainteresowania badawcze i zawodowe dotyczą biologii i ekologii drapieżników oraz interakcji między zwierzętami.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny

fot. Zenon Wojtas

 

autor: oprac.paba
źródło: https://www.facebook.com/events/1833710736718280/


powiązane artykuły: