Kwiecień to okres kiedy nie ma jeszcze dużego natężenia ruchu turystycznego, stąd też przewodnicy Bieszczadzkiego Oddziału PTTK w Ustrzykach Dolnych poświęcili ten miesiąc na szkolenie i dokształcanie się. Najlepszym sposobem odświeżenia sobie wiedzy oraz zdobycia nowej są zajęcia praktyczne. Służyły temu dwie wycieczki krajoznawcze.
W pierwszy poświąteczny weekend kilkunastoosobowa grupa udała się na dwa dni w okolice Krynicy. Po drodze zwiedzili muzeum narciarstwa w Cieklinie oraz na dłuższą chwilę zatrzymali się w Gorlicach, aby zwiedzić miejsca związane z pobytem w tym mieście twórcy przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza. Kolejnym punktem programu była cerkiew (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Bereście.
W Krynicy przewodnicy zwiedzili między innymi Muzeum Nikifora oraz „zdobyli” Górę Parkową. Dalszy szlak poznawania regionu to wizyta w Binarowej koło Biecza, gdzie grupa obejrzała przepiękny XVI-wieczny drewniany kościół, znajdujący się na Światowej Liście UNESCO.
21 kwietnia w Medzilaborcach na Słowacji członkowie koła przewodników uczestniczyli w rekonstrukcji bitwy z okresu I wojny światowej. Klub wojennej historii Beskidy z Humennego przygotował inscenizację bitwy jaka rozegrała się pod koniec 1914 roku w okolicach Medzilaborzec. Ponad dwustu pasjonatów, członków grup rekonstrukcyjnych ze Słowacji, Czech, Polski oraz Rosji wcieliło się w rolę żołnierzy armii austriackiej, niemieckiej oraz rosyjskiej. Ponad godzinny spektakl okraszony był bardzo efektownymi pokazami pirotechnicznymi oraz przelotami nad polem bitwy zabytkowego samolotu-dwupłatowca. Imprezie towarzyszyły prezentacje muzyczne, w tym występy orkiestry dętej słowackiej policji z Bańskiej Bystrzycy.
- Nasze oba wyjazdy miały typowo szkoleniowy charakter, chociaż nie były imprezami zamkniętymi. Zarówno wyjazd do Krynicy jak i do Medzilaborzec był szeroko reklamowany w Ustrzykach. Tym bardziej szkoda, że tak mało osób spoza koła przewodników skorzystało z naszej propozycji – mówi Sławomir Wójcik prezes koła przewodników przy Bieszczadzkim Oddziale PTTK.
W kwietniu członkowie oddziału PTTK przeprowadzili również akcję sprzątania niebieskiego szlaku w okolicach Ustrzyk Dolnych. Podzieleni na dwie grupy przeszli niebieski szlak znajdujący się w granicach Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Jedna grupa sprzątała odcinek z Daszówki do Ustrzyk Dolnych, druga z Dźwiniacza do Ustrzyk. Sprzątanie było połączone z przeglądem oznakowania szlaku, który znajduje się w gestii ustrzyckiego PTTK. – Mimo, że nie jest to najbardziej popularny
szlak turystyczny, okazało się, że było co zbierać. Nasza akcja to efekt wieloletniej współpracy z Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne. Lasy Państwowe od lat wspierają nasz oddział rzeczowo i finansowo, stąd też chcieliśmy im choć symbolicznie podziękować w tej formie – podsumował akcję sprzątania szlaku prezes Tadeusz Oszer.
FOT. Krzysztof Stachowicz