Ustrzyki Dolne
wtorek, 17 listopada 2020

Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!

Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!<br/>fot. BCTiP
fot. BCTiP

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych przygotowało kolejną atrakcję dla turystów. Po grze miejskiej, dzięki której odwiedzający Bieszczady bliżej mogli zapoznać się z miastem Ustrzyki Dolne, przygotowano Bieszczadzką Grę Terenową - Ustrzycka Rozeta - Ziemia ustrzycka barwna kulturowo.

- Gra terenowa to jeden z wielu tworzących się produktów dziedzictwa kulturowego i turystycznego, która ma uatrakcyjnić pobyt w Bieszczadach i w gminie Ustrzyki Dolne, jak również pomóc w odkryciu nowych miejsc atrakcyjnych kulturowo – wyjaśnia Jacek Łeszega dyrektor BCTiP. - Pozwala każdemu na poznawanie miejsc, które niekiedy mogłyby zostać przez niego ominięte, a które naszym zdaniem są warte zobaczenia i odkrycia.

Jak dodaje dyrektor, stworzenie gry to początek tworzenia marki Ustrzyk Dolnych. - Ale początek udany, bowiem od zeszłego roku udaje nam się powoli ją wprowadzać – zapewnia. - Bieszczadzka Gra Terenowa należy bowiem do Ustrzyckiej Rozety, która ma stać się marką naszej gminy.

Na obrzarze gminy Ustrzyki Dolne umieszczono 33 punkty, które trzeba odnaleźć w terenie. W ich odnalezieniu będą pomocne foldery, które są dostępne w siedzibie BCTiP, skąd ruszać będzie gra. - Uczestnik otrzymuje 3 foldery, które rejestrujemy poprzez przybicie pieczątki i można rozpocząć grę. Ta jest podzielona na 3 części: czerwoną trasę o długości 53 km, żółtą o długości 33 km, zieloną o długości 22 km. Razem daje to 108 km. Zalecamy, aby trasy pokonać rowerami, co umożliwi nam nie tylko zdrowy odpoczynek i relaks, ale też spokojniejsze zapoznanie się z malowniczymi terenami naszej gminy – wyjaśnia dyrektor Łeszega.

Aby odnaleźć punkty, musimy odpowiedzieć na szereg pytań związanych z historią gminy Ustrzyki Dolne i Bieszczadami. Wszystkie trasy rozpoczynają się na ustrzyckim Rynku, a każdy quest przedstawia inne zagadki. Dzięki nim autorzy pokazują nam miejsca związane z historią Bieszczadów. Dowiadujemy się m.in. o dawnej szkole szybowcowej w Ustjanowej, przesiedleńczej Akcji H-T czy o tym, gdzie kiedyś przebiegała granica państwa z ZSRR. Biorąc udział w zabawie mamy okazję po drodze zwiedzić jedne z piękniejszych wsi leżących na terenie gminy Ustrzyki Dolne, Szlak Kolonizacji Józefińskiej oraz Ropy Naftowej, okoliczne cerkwie i kościoły, dwory, kopalnie czy miejsca pamięci. Każdy z uczestników questu, po ukończenie gry może też liczyć na nagrody czyli na atrakcyjne gadżety promocyjne oraz certyfikat ukończenia gry.

- Ustrzycka Rozeta to marka Ustrzyk Dolnych, która w niedalekiej przyszłości zwiąże wszelkie działania turystyczne, promocyjne, kulturalne, ochrony dziedzictwa kulturowego i inne. Jednym z działań Ustrzyckiej Rozety jest właśnie przygotowana przez nas Bieszczadzka Gra Terenowa – dodaje dyrektor BCTiP. - Marką Ustrzyk Dolnych, czyli Ustrzycką Rozetą będzie zarządzał Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz wszystkie instytucje, które będą się o to zwracały. Jednakże przy wykorzystywaniu tego symbolu będą musiały spełnić pewne warunki, o których poinformujemy już niebawem.

Na stronie Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji czyli www.visitustrzyki.pl możemy zobaczyć elementy obydwu gier: powstała w 2019 roku Bieszczadzka Gra Terenowa – na styku kultur oraz Bieszczadzka Gra Terenowa – Ziemia ustrzycka barwna kulturowo, powstała na jesieni 2020 roku.

Gra została utworzona dzięki Karpackiemu Stowarzyszeniu Turystyczno – Kulturalnemu „Źródła Karpat” oraz Bieszczadzkiemu Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych, które wspólnie zrealizowały projekt pn. „Bieszczadzka Gra Terenowa i Ustrzycka Rozeta – Podkarpacką przestrzenią otwartą na dziedzictwo kulturowe i historyczne Bieszczadów oraz Podkarpacia” w ramach Programu „Podkarpackie – przestrzeń otwarta”.

- Obydwie gry będą promowane wśród turystów zamierzających odwiedzić nasz teren, jak i tych, którzy mają już zaplanowane pobyty w ustrzyckiej gminie. Będziemy starali się pokazać ją też mieszkańcom ustrzyckiej gminy – uzupełnia dyrektor Łeszega.

Przy powstaniu gry partnerami są Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Województwo Podkarpackie.

Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
Poznaj historię gminy Ustrzyki – zagraj w grę!
autor: paba