W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyła się odprawa służbowa, podczas której podsumowano stan bezpieczeństwa w województwie podkarpackim w 2019 roku. Okazuje się, że Podkarpacie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w Polsce. Sprawdźcie ilu funkcjonariuszy liczy podkarpacka Policja i ile przestępstw popełniono w ubiegłym roku.
Komendant wojewódzki nadinsp. Henryk Moskwa, w obecności władz wojewódzkich oraz kadry kierowniczej zaprezentował osiągnięcia podkarpackich policjantów, a także poziom realizacji zadań i przedsięwzięć w garnizonie. Przedstawił również zamierzenia na najbliższy rok, które mają zapewnić skuteczne działanie Policji i mieszkańcom zagwarantować bezpieczeństwo.
W dorocznej odprawie, oprócz kierownictwa podkarpackiej Policji, komendantów miejskich i powiatowych, naczelników wydziałów KWP, udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich - Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch. Wymiar sprawiedliwości reprezentował Prokurator Regionalny w Rzeszowie Jerzy Dybus. Wśród zaproszonych byli również Bogdan Mazur Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, mł. insp. Krzysztof Buchała p.o. Naczelnika Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz mł. insp. Piotr Chmiel Naczelnik Wydziału w Rzeszowie Biura Spraw Wewnętrznych Policji.
Nadinsp. Henryk Moskwa zaprezentował strukturę i sytuację kadrową w garnizonie podkarpackim. Omówił najważniejsze przedsięwzięcia, jakie miały miejsce w minionym, jubileuszowym dla Policji roku. Komendant zaprezentował ogólne dane obrazujące stan bezpieczeństwa w województwie podkarpackim. Wyniki poszczególnych pionów omówili zastępcy, insp. Paweł Filipek przedstawił informacje dotyczące osiągnięć pionu kryminalnego, natomiast mł. insp. Stanisław Sekuła zaprezentował wyniki i przedsięwzięcia realizowane przez pion logistyczny.
Kadry podkarpackiej Policji
W garnizonie podkarpackim służy 4.537 policjantów, 529 urzędników korpusu służby cywilnej oraz 603 pracowników cywilnych. Najwięcej, bo 2.891 policjantów służy w prewencji, w pionie kryminalnym 1.380, a w służbie wspomagającej 106. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 4 do 15 lat. W 2019 r. służbę w garnizonie podkarpackim rozpoczęło 85 policjantów. Na dzień 31 grudnia 2019 r. w garnizonie było 20 wakatów.
Wysoki poziom wykrywalności przestępstw kryminalnych
Podkarpacie od lat jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju. W 2019 roku w województwie podkarpackim wszczęto 28.789 postępowań, to o 451 mniej niż w roku ubiegłym. Stwierdzono popełnienie 26.390 przestępstw. Wykrywalność sprawców tych przestępstw, już kolejny rok, utrzymuje się na wysokim poziomie 77,2 proc.
Zmniejszyła się również liczba postępowań wszczętych o przestępstw kryminalne, w minionym roku było ich 18.311, podczas gdy rok wcześniej 19.567. Liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych wyniosła 16.024. Ale co ważne podkreślenia, wykrywalność przestępstw kryminalnych jest na wysokim poziomie 71,7 proc. Ujawniono 7.439 podejrzanych oraz 430 nieletnich sprawców.
Przestępstwa określane mianem pospolitych, obejmują siedem kategorii przestępstw najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców. To między innymi bójki i pobicia, rozboje, kradzieże, włamania, uszkodzenia ciała i zniszczenie mienia. Ogólna liczba przestępstw tego rodzaju wyniosła 6.486. Skuteczność w ściganiu sprawców tych przestępstw była o 4 proc. wyższa niż rok wcześniej.
W ciągu minionego roku odnotowano 22 zabójstwa lub ich usiłowania. Mniej było kradzieży (2434), zdecydowanie spadła ilość skradzionych samochodów z 73 do 58. Liczba włamań utrzymała się na podobnym poziomie, (w 2019 r. odnotowano ich 1.701), przy czym znacząco wzrósł poziom ich wykrywalności do 55,6 proc. Zmniejszyła się liczba pobić, odnotowano ich 167, spadła też liczba przypadków spowodowania uszczerbku na zdrowiu (558).
Odnotowano wzrost przestępstw drogowych z 3.190 w 2018 r. do 3.532 w 2019 r. Wzrosła liczba przypadków kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W minionym roku było ich 2.666 (wzrost o 249).
Sukcesy w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i narkotykowej
Podkarpacka policja osiąga sukcesy w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W ubiegłym roku stwierdzono 5.768 takich czynów, o 500 więcej niż rok wcześniej. Zwalczanie przestępczości ekonomicznej, zwłaszcza w obszarze przestępczości podatkowej, akcyzowej i na szkodę interesów Unii Europejskiej to wciąż priorytetowe zadania, jakie w najbliższym czasie stawia sobie Policja. Policjanci z KWP w Rzeszowie rozbili grupę handlującą papierosami bez akcyzy oraz przerwali proceder wyłudzania refundacji z NFZ.
Policjanci skutecznie walczyli też z przestępczością narkotykową. Ujawnili 1.568 przestępstw narkotykowych (prawie 400 więcej niż w 2018 r.) i zabezpieczyli narkotyki o wadze około 119 kg.
Miniony rok pokazał, że Policja jest skuteczna w zabezpieczaniu mienia przestępców. W 2019 roku podkarpaccy funkcjonariusze zabezpieczyli majątek o łącznej wartości przekraczającej 18,5 miliona złotych. Odzyskano mienie utracone w wyniku przestępstwa o wartości sięgającej niemal 26 milionów złotych.
Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach
W ubiegłym roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1.476 wypadków, o 11 mniej niż przed rokiem. W tych wypadkach śmierć poniosło 157 osób (o 32 więcej), a 1.700 zostało rannych (ta liczba zmniejszyła się o 82). Wzrosła liczba kierujących pod wpływem alkoholu, było ich o ponad 300 mniej.
W ubiegłym roku policjanci sprawdzili trzeźwość ponad 617 tysięcy uczestników ruchu drogowego, ujawniając 3.860 nietrzeźwych kierujących, o 536 więcej niż rok wcześniej.
Policjanci pionu ruchu drogowego ujawnili 2.891 wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, za co 2.660 kierowcom zatrzymano prawo jazdy.
W lipcu 2019 r. powołano grupę „SPEED”, której celem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze. W jej skład wchodzi 26 policjantów z pionu ruchu drogowego, ale też wydziałów kryminalnego i do zwalczania cyberprzestępczości. W ciągu niespełna pół roku działalności, policjanci z grupy „SPEED” przeprowadzili 12.815 kontroli, ujawnili ponad 12,5 tysiąca wykroczeń i 82 przestępstwa.
Policja bliżej społeczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od ponad trzech lat. W tym czasie mieszkańcy Podkarpacia wskazali blisko 68 tysięcy miejsc lub zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne bądź uciążliwe. Wszystkie zostały zweryfikowane, a blisko połowa została potwierdzona. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazują przekraczanie dozwolonej prędkości (26.916), nieprawidłowe parkowanie (14.141) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (9.997). Blisko 50% zgłoszeń zostało potwierdzonych, wiele udało się wyeliminować.
Aktywność mieszkańców w tym zakresie pokazuje, jak ważne jest dla nich to, co dzieje się wokół nich, w ich najbliższej okolicy. Nie są obojętni na łamanie prawa. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.
Działania podkarpackich policjantów to w dużej mierze profilaktyka. W 2019 r. zrealizowano między innymi kilka wojewódzkich programów profilaktycznych „Cyberbezpieczni", „Bezpieczny Senior", „Bezpieczny Ogród", „Ostrożnie-Pies". Wdrożono podkarpackie programy działań Policji na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów i pieszych. Podejmowano wiele cyklicznych akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo...", „Bezpieczna Droga do szkoły", „Bezpieczne Wakacje", „Narkotyki i dopalacze zabijają”, czy „Ograniczyć Wandalizm". W ciągu roku policjanci przeprowadzili blisko 8 tysięcy spotkań z dziećmi i młodzieżą. Odbyli też kilka tysięcy spotkań z pedagogami, rodzicami i seniorami.
Kontynuowano program „Dzielnicowy bliżej nas", którego celem jest zwiększenie roli dzielnicowego - policjanta pierwszego kontaktu. Wdrażano nowe kanały komunikacji ze społeczeństwem, w tym aplikację „Moja Komenda”, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Przywracanie posterunków
Do tej pory przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści i mieszkańcy złożyli 29 wniosków o przywrócenie bądź utworzenie posterunku Policji. Do tej pory przywrócono 13 posterunków, trzy w minionym roku (w Baligrodzie, Krzeszowie i Wadowicach Górnych). Na ten rok zaplanowano reaktywację 3 posterunków, w Grębowie, Miejscu Piastowym i Padwi Narodowej.
Logistyka - inwestycje i zakupy
Rok 2019 jest kolejnym, w którym realizowano inwestycje finansowane ze środków Programu Modernizacji Służb Mundurowych. Zakończono kilka z nich, w tym budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Lesku, modernizację posterunku w Baligrodzie i Baranowie Sandomierskim oraz budynków na terenie siedziby Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu. Zakończyły się prace termomodernizacyjne budynków komendy w Tarnobrzegu, komisariatów w Oleszycach i Dukli.
Komendant zaprezentował stan realizacji rozpoczętych inwestycji, w tym budowy nowej siedziby komendy powiatowej w Jaśle, posterunku w Zagórzu, przebudowy budynków komend w Lubaczowie i Krośnie. Przedstawił też plany inwestycyjne na obecny rok.
Policyjna flota powiększyła się w minionym roku o 74 nowe pojazdy zakupione ze środków budżetowych Policji oraz 26 współfinansowanych ze środków samorządów lokalnych. Zakupiono też. sprzęt informatyczny i łącznościowy oraz specjalistyczne wyposażenie laboratorium kryminalistycznego
Obchody Jubileuszu 100. Rocznicy powstania Policji Państwowej
Rok 2019 był dla Policji wyjątkowy. Z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej zorganizowano wiele przedsięwzięć. Ustanowiono patronem podkarpackiej Policji Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego. Zorganizowano 23 wystawy połączone z konferencjami poświęconymi historii Policji na Podkarpaciu. Wydano okolicznościowy album, kalendarz, biuletyn, ale też przygotowano i opublikowano wydawnictwa naukowe poświęcone Policji i jej historii.
Policja wysoko oceniana w badaniach opinii publicznej
W przeprowadzonym we wrześniu 2019 r. przez CBOS badaniu aż 75 proc. ankietowanych oceniło Policję pozytywnie. Badani stwierdzili, że Policja pozostaje najlepiej ocenianą instytucją publiczną i aż 89 proc. obywateli uważa, że w Polsce jest bezpiecznie. Podkarpacie od lat jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju. Sami mieszkańcy województwa wysoko oceniają poziom bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Blisko 80 proc. ankietowanych deklaruje, że czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku.
FOT. KWP RZESZÓW