W Polanie, jak co roku, po 1 marca - Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - upamiętniono Tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej, nie zgodzili się na kolejne zniewolenie Polski, tym razem komunistyczne. Byli bez szans, nowa władza, uznając Ich za „wrogów ludu”, tropiła, zamykała w katowniach ubeckich, wydawała wyroki i je wykonywała. Dzisiaj odkrywamy tę kartę polskiej historii.
W ubiegłym roku, wspomnienie o Nich, miało charakter akademii w świetlicy wiejskiej pt.: „Polana śpiewa Żołnierzom Wyklętym”. W tym roku postanowiliśmy wpisać się w ogólnopolską akcję zorganizowania Biegu Tropem Wilczym. W Polsce była to już VI edycja tego przedsięwzięcia. Sześć lat temu był to bieg zaledwie ok. 50-ciu osób w ok. Warszawy. 04.03. 2018 roku wzięło w nim udział już ok. 70 tys. osób, w ponad 300 - stu miejscowościach.
W Polanie też udało się zorganizować Bieg. A działań i przygotowań było wiele: wykonanie plakatów i ich rozwieszenie, wydrukowanie dyplomów, zakup medali oraz banneru z logo biegu, zamieszczenie informacji i zaproszenia do uczestnictwa na portalach Gminy Czarna i w Gazecie Bieszczadzkiej.
I tak, w niedzielę o godz. 14.00, rozpoczął się start. W biegu polańskim wzięły udział 64 osoby. Uczestnicy podzieleni zostali na 3 kategorie: I kat. - dzieci szkoły podstawowej, II kat. - dorośli, III kat. - bieg rodzinny. W kat. III biegli (dozwolony był również przemarsz) rodzice z dziećmi, a nawet babcie z wnuczkami. Wszyscy pokonywali trasę o długości 1963 m. Wartość tego dystansu nawiązuje do roku 1963, roku, w którym został wytropiony i zamordowany w lasach Lubelszczyzny ostatni z Żołnierzy Niezłomnych - Józef Franczak.
Po skończonym biegu, w świetlicy wiejskiej, dla wszystkich uczestników, czekał poczęstunek: gorący żur, szarlotka, rogaliki, kawa, herbata. Można też było obejrzeć wystawę informacyjno-fotograficzną, wypożyczoną nam przez IPN oddział w Rzeszowie. Na 13-stu planszach przedstawiono postać Władysława Koby, ostatniego dowódcy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, walczącego na Ziemi Rzeszowskiej, zamordowanego wyrokiem komunistycznego sądu, i wrzuconego do bezimiennego dołu. Dopiero w 2014 r. zespół prof. Szwagrzyka, odkrył zbiorową mogiłę w Rzeszowie i zidentyfikował szczątki Władysława Koby.
Podczas wspólnego biesiadowania odczytano wyniki biegu, wręczono medale, dyplomy i liczne nagrody, ufundowane głównie przez IPN tym razem z Warszawy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek z wydawnictw IPN-u. Cennymi nagrodami były też wojskowe racje żywnościowe w warunkach poligonu. Te ciekawe upominki podarowali Joanna i Sławek Cichacz z Polany.
Tych, którzy zakończyli bieg najszybciej, uhonorowano medalami: złotym, srebrnym i brązowym. W kat. Dzieci szk. podst. - złoto zdobył Daniel Galica, srebro - Marysia Legin, brąz - Julia Hermanowicz; w kat Dorośli - złoto zdobył Bartosz Faran, srebro - Józef Bożętka, brąz - Marek Faran; w kat Bieg Rodzinny - złoto zdobyli Władek Wierciński (sołtys w Polanie) z synem Piotrusiem, srebro - Ula Plezia z synem Marcinem, a brąz - Beata i Józef Bożętka z córką Julią.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i bardzo dziękujemy za tak liczne, jak na warunki polańskie, uczestnictwo.
Ostatnim punktem spotkania była przysięga Drużyny Zuchów z naszej szkoły, poprowadzona przez dyrektora - ks. Jarosława Wnuka.
Wszystkim , którzy przyczynili się do zorganizowania Biegu Tropem Wilczym bardzo dziękujemy!
- za przygotowanie poczęstunku - paniom: Dominice Podstawskiej, Krystynie Pisarskiej, Agacie Hermanowicz, Annie Caban, Julicie Morąg, Lenie Wiercińskiej.
- za zorganizowanie i przeprowadzenie biegu –paniom: Dominice Podstawskiej i Małgorzacie Gałek oraz uczniom III gim. - Oli Oskorip, Zosi Myślińskiej, Kacprowi Podstawskiemu i Sebastianowi Koncewicz.
- za przygotowanie świetlicy wiejskiej - paniom: Danucie Maj, Hannie Myślińskiej.
- za przywiezienie wystawy z IPN-u z Rzeszowa - Ks. Proboszczowi.
- za nagrody - sponsorzy wyżej wymienieni.
- za wsparcie całej inicjatywy - Ks. Jarkowi Wnuk
Bóg zapłać !!!
organizator: Szkoła Podstawowa w Polanie
FOT. HANNA MYŚLIŃSKA