Ustrzyki Dolne
czwartek, 8 lutego 2018

Polana. Jak uczcić 100 lat Niepodległej?

Polana. Jak uczcić 100 lat Niepodległej?<br/>fot. oprac. Gazeta Bieszczadzka
fot. oprac. Gazeta Bieszczadzka

Odtworzenie kapliczki św. Nepomucena, wyjazd na Kresy, ustawienie krzyża i co miesiąc Msza za Ojczyznę – mieszkańcy Polany zastanawiają się jak uczcić 100-lecie Niepodległości Polski.

W roku 2018, szczęśliwie nam rozpoczętym, przypada bardzo ważna rocznica dla naszego Państwa, a mianowicie - 100 lecie odzyskania Niepodległości. A odzyskaliśmy Ją po 123 latach niewoli, latach, w których Rzeczypospolitej na mapach politycznych świata nie było.

Tak więc rocznica niezwykła, równie okrągłą obchodzić będziemy dopiero za kolejne 100 lat, i dlatego zasługuje na upamiętnienie w sposób szczególny; nie tylko poprzez zorganizowanie akademii w świetlicy wiejskiej w dniu 11 listopada.

14 stycznia odbyło się spotkanie niewielkiego gremium z tzw. Grupy Inicjatywnej wsi Polana. Dla przypomnienia – grupa ta od wielu lat realizuje działania w ramach szerokiego projektu „Ocalić od zapomnienia”. Efektami tych działań są min.: muzeum „Polańskie Zbiory Historyczne”, liczne tablice o historii naszej miejscowości, ścieżka historyczna do miejsca dawnej kopalni ropy naftowej, czy uporządkowanie placu po kościele rzym. kat.

Celem tego spotkania było wyłonienie pomysłów na uczczenie 100-lecia naszej Niepodległej. Takich pomysłów, które, po ich udanej realizacji, pozostawiłyby trwały ślad w przestrzeni naszej wioski oraz w świadomości Jej mieszkańców.

I tak zrodziły się następujące projekty:
- Postawienie kapliczki św. Jana Nepomucena, a właściwie jej odtworzenie. Kapliczka ta stała w Polanie w czasach zaboru austriackiego, dalej była świadkiem czasów po odzyskaniu niepodległości, następnie czasów II wojny światowej. Została zniszczona w czasach powojennych, gdy Polana należała do ZSRR (do roku 1951).

- Zorganizowanie w ciągu roku 2018 chociaż jednego wyjazdu na Kresy, a może do samego Lwowa, aby tam odwiedzić miejsca związane z wydarzeniami i ludźmi mającymi wpływ na odzyskanie niepodległości. Propozycja będzie skierowana do chętnych mieszkańców Polany oraz do starszych klas szkolnych ( kl VI i III gim.). O konkretach takiego wyjazdu będziemy informować , ale już teraz można pomyśleć o wyrobieniu paszportu, który jest konieczny  przy wjeździe na Ukrainę.

- Postawienie krzyża, w miejscu widocznym, tak jak przed wojną stał krzyż na tzw. Figurze, wzniesieniu nad cmentarzem grzebalnym (można pomyśleć o innym miejscu).

-Stworzenie terenu rekreacyjnego na niezagospodarowanych obszarach gminnych nad potokiem Czarnym, czy w pasie na lewo od boiska ( teren podmokły ). Realizacja tego pomysłu musiałaby się oprzeć na projekcie dla pozyskania finansów.

- I pomył dla ducha – raz w miesiącu Msza Św. za Ojczyznę z Nabożeństwem Fatimskim (wszystkie pierwsze soboty miesiąca).

Zapraszamy serdecznie wszystkich do wspólnego działania na rzecz upamiętnienia  tak ważnej dla nas Polaków , rocznicy. Prosimy również  o podzielenie się innymi pomysłami.

Na pierwszym spotkaniu obecni byli: Ks. Proboszcz, Ks. Jarosław, Maria Faran, Lena Wiercińska, Państwo Oskoripowie, Państwo Myślińscy, Jan Podraza, Tadeusz Kusy, Witek Smoleński i Andrzej Majewski.

 

autor: HM