Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 20 czerwca 2016

Podpisano umowę z Microsoftem - Będzie mądre miasto?

Podpisano umowę z Microsoftem - Będzie mądre miasto?<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz

Ustrzyki Dolne dołączają do wielkich aglomeracji miejskich w Polsce i w Europie, wprowadzając nowy pilotażowy projekt Smart City Open Data. Czy projekt ułatwi mieszkańcom dostęp do danych otwartych gminy i uprości skomplikowane procedury inwestycyjne przekonamy się jesienią.

Smart City, czyli inteligentne miasto, to działania, które mają w życie mieszkańców wdrożyć usługi i rozwiązania wykorzystujące najnowocześniejsze technologie teleinformatyczne. Podstawowym celem tego typu usług jest uproszczenie załatwiania spraw na linii urząd – obywatel. Smart City stwarza nowoczesne warunki przyciągnięcia do miasta inwestorów, firm i turystów przez usprawnienia i ulepszenie narzędzi służących zarządzaniu miastem. 7 czerwca w Urzędzie Miejskim Bartosz Romowicz burmistrz Ustrzyk Dolnych podpisał porozumienie o przystąpieniu miasta do pilotażowego programu „Smart City Open Data” z Piotrem Olszewskim dyrektorem firmy ISCG sp. z o.o., która jest przedstawicielem Microsoft w Polsce.

Najważniejszym celem programu jest utworzenie bogatych w dane usług sieciowych dla mieszkańców, a także budowanie najnowszych technologii informatycznych w regionie. Projekt w przyszłości ma prowadzić do zmniejszania kosztów publikacji i pozyskiwania danych, a jednocześnie do obniżenia kosztów ich aktualizacji i weryfikacji. To wszystko powinno prowadzić do rozwoju lokalnych firm, instytucji, urzędów i służb miejskich.

Ułatwiony proces inwestycyjny
- Klasyczne postępowanie wydłuża proces inwestycyjny. Jeżeli my teraz przeniesiemy te wszystkie dane do systemu i decyzja, która została wydana zostanie tam umieszczona, to system będzie rozumiał, że to jest ta decyzja dotycząca danej działki, a pokazane sieci podziemne wskazywać będą na jej uzbrojenie. Inwestor będzie mógł wejść do systemu i samodzielnie sprawdzić wszystko bez zadawania pytań urzędnikom - tłumaczy dyrektor Olszewski. - Jeżeli zada pytanie, które będzie doprecyzowywało istniejące dane, to dopiero wtedy trafią one do urzędnika, który nauczy system odpowiadać i na to pytanie. System uzupełni swe dane i ktoś inny nie będzie musiał w przyszłości szukać u urzędnika pomocy, bo odpowiedź będzie generowana przez system. System spowoduje, że biurokracja zostanie radykalnie zmniejszona – przekonuje.

Ustrzyki wśród największych
Wdrożony program inteligentne miasto to również promocja miasta, bo oprócz Ustrzyk Dolnych realizowany jest on tylko w trzech miastach w Polsce: w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.
- System będzie wdrożony w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jesteśmy teraz na etapie ustalania zakresu udzielanych informacji. Prowadzone są prace typowo programujące i może to potrwać kilka lub kilkanaście tygodni. Myślę, że jesienią ten portal zostanie uruchomiony wraz z wizualizacjami grafik gminy Ustrzyki Dolne z mapami i pierwszymi danymi – wyjaśnia burmistrz Romowicz. - Trzeba mieć świadomość, że te dane trzeba najpierw wprowadzić, a to jest czasochłonne. Będziemy zaczynać od takich, które są najbardziej pożądane przez mieszkańców, czyli miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego czy też warunki zabudowy. W dalszej kolejności będziemy udostępniać to, co mamy już przetworzone a co jest najbardziej potrzebne mieszkańcom. Te wszystkie dane, które są informacją publiczną będziemy udostępniać w ramach tego pilotażu, który ma trwać rok.
Romowicz dodaje, że obecnie chodzi o nabranie doświadczenia w obsłudze pilotażowego programu, tak by w przyszłości stworzyć idealny portal, który będzie służył mieszkańcom gminy oraz potencjalnym zewnętrznym inwestorom oraz turystom.

(Więcje GB 12)

Podpisano umowę z Microsoftem - Będzie mądre miasto?<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
Podpisano umowę z Microsoftem - Będzie mądre miasto?<br/>fot. internet
fot. internet
Podpisano umowę z Microsoftem - Będzie mądre miasto?<br/>fot. M. S. Mazurkiewicz
fot. M. S. Mazurkiewicz
autor: msm