Po ponad roku przerwy, ku radości organizatorów oraz małych studentów - Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Filii Ustrzyki Dolne został wznowiony.
Na uroczystym otwarciu Filii pojawił Michał Wnuk - zastępca burmistrza Ustrzyk Dolnych, który wraz Dyrektorem Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza - Łukaszem Szubą przywitał małych studentów oraz ich rodziców. Każde dziecko otrzymało tzw. „wyprawkę”, w której znajdował się m.in. indeks, do którego po zajęciach prowadzący wpisują oceny za uczestnictwo i aktywność. Ponieważ zajęcia miały charakter stacjonarny, zachowane zostały również obowiązujące obostrzenia sanitarne.
W trakcie pierwszego wykładu pt. „Hydrozagadka czyli pozytywnie o laniu wody”, dzieci poznały właściwości fizyczne i chemiczne tlenku wodoru. Dowiedziały się, dlaczego używamy wody do tak wielu zadań oraz szacowały, ile wody znajduje się na Ziemi a ile z niej nadaje się do picia. Po wykonaniu szeregu „mokrych” eksperymentów dzieci mogły odpowiedzieć sobie również na pytania: Dlaczego szukając życia w kosmosie, szukamy również wody? Co jest tak niezwykłego w substancji, która stanowi aż 70% masy naszego ciała? Oraz czy bez wody można się obejść?
W ubiegły piątek i sobotę w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych odbyły się również pierwsze warsztaty z elektroniki i programowania, których głównym celem jest zabawa z programowaniem diod LED. Uczestnicy mogli zobaczyć takie elementy jak buzzery czy tack-switch, poznali podstawy działania czujników krańcowych oraz czujników do pomiaru odległości. Dzięki temu na kolejnych zajęciach wykorzystując ultradźwięki i czujniki dotyku, dzieci będą w stanie wykonać podstawę detekcji przeszkód stosowanych w robotach. Warsztaty stanową cykl 4 zajęć praktycznych, których podsumowaniem będzie wykonanie przez dzieci projektu z wykorzystaniem poznanych wcześniej elementów.
W sobotę odbył się również drugi wykład pt. „Czego nie widać?”. Spotkanie miało celu pokazanie słuchaczom jak działają urządzenia powszechnego użytkowania oraz jakie zjawiska, procesy i mechanizmy wykorzystane są do ich funkcjonowania. Dzieci zaglądały m.in. do środka drukarki atramentowej, gdzie poznały przy tym układ współrzędnych do sterowania drukarką, piksele składające się na obraz cyfrowy oraz podstawowe zasady powstawania kolorów w systemie CMYK i RBG.
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która jest organizatorem DUT w Ustrzykach Dolnych, zaplanowała jeszcze w semestrze letnim 2 wykłady oraz kolejne 2 spotkania warsztatowe z elektroniki i programowania. W zajęciach bierze udział łącznie 60 dzieci w wieku 7-12 lat, uczęszczających do szkoły podstawowej na terenie gminy Ustrzyki Dolne.
Partnerem Strategicznym Filii DUT w Ustrzykach Dolnych jest Gmina Ustrzyki Dolne, a Partnerami Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzycki Dom Kultury.