Pamiętajmy, że zimą zdobycie pokarmu przez ptaki i inne zwierzęta jest utrudnione, dlatego planując noworoczne postanowienia dorzucimy jeszcze jedną intencję: pomogę ptakom (oczywiście pomoc ludziom jest na pierwszym miejscu).
Często nie zastanawiamy się, jak ważną rolę w ekosystemie, odgrywają nasi skrzydlaci przyjaciele. Jak jest ciepło, same sobie poradzą, ale jak jest zimno, to zaczynają się kłopoty i utrudnienia w tej materii. Zakup karmnika, budki lęgowej, domku (hotelu) dla pożytecznych owadów (pszczół, motyli itp.) ze względu na cenę, brak czasu, czy chęci, może nas oddalać od tej pozytywnej inicjatywy. Przynajmniej, choć jeden raz w roku, zróbmy dobry uczynek i dokarmmy ptaki odpowiednim pożywieniem (np.: nasionami).
W powiatach – leskim, bieszczadzkim mieszka ok. 50 tysięcy ludzi (wiele osób wyjechało), jeżeli każdy z nas, choć raz dokarmi, czy nawet „rodzinnie” – posypie ziarnami po parapecie, to ptaki mają prawdziwą ucztę. Jeżeli sami posiadamy „mało”, to pamiętajmy, że są też inne stworzenia, które mogą mieć „jeszcze mniej” – pomóżmy im! Rozwój ekosystemu (przyrody), śpiew ptaków, zadbane środowisko, będzie dla nas nagrodą, która wpłynie na komfort i jakość życia w wielu aspektach.
Karmniki i inne konstrukcje, sami możemy zrobić korzystając z instrukcji znajdujących się na stronach internetowych np.: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/590405/Hotele-dla-zapylaczy-Zrob-to-sam.pdf lub kupić w sklepie lub poprzez Internet wpisując w wyszukiwarkę hasło: „budka dla ptaków”). Informacje uzyskamy też w Nadleśnictwach.
Pamiętajmy, iż w uczynkach miłosierdzia, jest napisane: Głodnych nakarmić – spragnionych napoić. Do dzieła!