Ustrzyki Dolne
wtorek, 8 września 2020

Otwierali drzwi przyszłości

Otwierali drzwi przyszłości<br/>fot. Stowarzyszenie Pozytywka
fot. Stowarzyszenie Pozytywka

Wychowankowie Stowarzyszenia „Pozytywka” wzięli udział w turnusie rehabilitacyjnym w Sanoku, gdzie uczestniczyli m.in. w dogoterapii, integracji sensorycznej czy terapii pedagogicznej. Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, takie działania przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu rodzin dzieci z niepełnosprawnościami.

Stowarzyszenie „Pozytywka” działa przy Bieszczadzkim Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Ustrzykach Dolnych od 2018 roku. Głównymi celami stowarzyszenia jest wyrównywanie szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, włączenie ich w życie lokalne oraz wsparcie rodziców i opiekunów. W trakcie swojej dwuletniej działalności stowarzyszenie wielokrotnie realizowało programy wspomagające m.in. rozwój i edukację dzieci z zespołem Aspergera czy mających problemy z werbalnym porozumiewaniem się.

W czasie wakacji Stowarzyszenie „Pozytywka” realizowało projekt „Otworzyć drzwi przyszłości”, który został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Dzięki temu wparciu ośmioro dzieci niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie powiatów bieszczadzkiego i leskiego, skorzystało z zajęć ogólnousprawniających, podczas tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego w Centrum Rehabilitacji Niemowląt, Dzieci i Dorosłych Senso-Reh w Sanoku. Terapie jakie zostały zastosowane w trakcie turnusu to m.in.: integracja sensoryczna, terapia ręki, terapia pedagogiczna i psychologiczna, dogoterapia, sensoplastyka, cranio-sacralna, logorytmika, logopedia i neurologopedia, zajęcia z chustą KLANZA.

Jak wyjaśnia Magdalena Wojtasik, prezes Stowarzyszenia Pozytywka - realizacja zadania polegała również na wsparciu opiekunów w formie kontynuacji spotkań grupy wsparcia działającej przy stowarzyszeniu. W ramach projektu został zapewniony nocleg wraz z wyżywieniem dla dzieci i ich opiekunów.

- Inicjatywa projektu zakładała przede wszystkim korzyści dla dzieci w funkcjonowaniu w środowisku społecznym oraz edukacyjnym poprzez próbę wyposażenia podopiecznych w umiejętności społeczne, które relatywnie poprawią relację z rodziną, rówieśnikami w szkole bądź w przedszkolu – mówi pani prezes. - Dzięki realizacji projektu „Otworzyć drzwi przyszłości”, podopieczni naszego stowarzyszenia otrzymali szansę na poprawę sprawności fizycznej i ogólnorozwojowej. Wartością dodaną projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu rodzin dzieci z niepełnosprawnościami.

Całość projektu wynosiła 22 190,00 zł w tym dotacja 19 944,60 zł wkład własny pochodził ze składek członkowskich oraz pracy wolontariuszy.

autor: oprac. paba