Ustrzyki Dolne
wtorek, 2 kwietnia 2019

Orelec. Szkolenia dla organizacji obywatelskich.

Orelec. Szkolenia dla organizacji obywatelskich.

„Co może zmienić nasz świat na lepszy? My sami. Świat zmienia się tak, jak kropla drąży skałę - powoli i z mozołem. Warto podejmować to wyzwanie z optymizmem i z pogodą ducha, wówczas zmiany promieniują i do jednego człowieka dołączają inni” - Stowarzyszenie Ekopsychologia.

„Planowanie przestrzenne, jako narzędzie ochrony przyrody w Karpatach to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Ekopsychologia na terenie sześciu gmin, w tym trzech z województwa podkarpackiego: gminy Sanok, Jeleśnia i Jaśliska. Celem projektu - współfinansowanego z Funduszy Europejskich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - jest skuteczna ochrona przyrody Karpat, w oparciu o efektywne planowanie przestrzenne, edukacja skierowana do różnych środowisk i ich integracja na rzecz odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego oraz promowanie dobrych praktyk i standardów w tym zakresie, a także zwiększenie świadomości społecznej i zaangażowania obywateli w kształtowanie postaw proekologicznych.

Podejmowane przez Stowarzyszenie działania, to m. in. Powołanie i praca Gminnych Zespołów Zadaniowych, składających się z nauczycieli, pracowników gmin, organów administracji pozarządowej, przedsiębiorców, architektów, organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i mediów lokalnych. Zadaniem zespołów będzie wypracowanie rekomendacji do zaktualizowania dokumentów planistycznych tak, by uwzględniały ochronę środowiska naturalnego i krajobrazu. W ramach Karpackiego Uniwersytetu Kształtowania Przestrzeni, opracowanie programów edukacyjnych i wykorzystanie ich w szkoleniach dla nauczycieli różnych szczebli nauczania z wykorzystaniem Programów Nauczania, a także w szkoleniach z zakresu czytania dokumentów planistycznych dla organizacji pozarządowych. Dwudniowe szkolenia dla samorządów lokalnych, obejmują naukę czytania dokumentów planistycznych oraz stosowania wytycznych i gry ekofizjograficznej, opracowanej w wariancie planszowym i w wersji internetowej. Jest  ona przeznaczona dla osób dorosłych biorących udział w procesie planistycznym w gminie, oraz dla starszej młodzieży szkolnej i wszystkich, którym bliskie są zagadnienia planowania przestrzennego i ochrony środowiska, zostanie wykorzystana jako element kampanii edukacyjno- informacyjnej.

Wspomniane – bezpłatne - szkolenia odbyły się w dniach 27-30 marca w Orelcu, a wzięli w nich udział zarówno zaproszeni przez organizatora samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych jak również zaproszeni do udziału w tej formie edukacji - przedstawiciele różnych, lokalnych środowisk.

Podczas szkolenia przedstawiciele organizacji obywatelskich otrzymali przydatne w ich pracy społecznej publikacje np. „Wspólnie dla zrównoważonego rozwoju Karpat”, Kodeks dobrej praktyki kształtowania przestrzeni w Karpatach oraz cenne dokumenty przyjęte przez Rząd RP jak: tekst Konwencji Karpackiej, Dzienniki Ustaw RP z aktualnymi aktami prawnymi dotyczącymi planowania przestrzennego i ochrony krajobrazu, jednolity tekst ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także teksty innych aktów prawnych jak np.„Zmiany w ustawach samorządowych w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych z 11 I 2018 r.”

Na podstawie tego dokumentu już 100 mieszkańców gminy liczącej do 5 tys. może wnosić do swojej Rady Gminy inicjatywę uchwałodawczą, w gminie do 20 tys. mieszkańców - co najmniej 200 osób. Mieszkańcy gminy uzyskali też prawo w uchwalaniu wotum ufności bądź nieufności dla swojego wójta czy burmistrza pod koniec rocznej kadencji. Mają więc możliwość zmian władz samorządowych przed upływem ich 5-letniej kadencji.

Kilka słów o samym Stowarzyszeniu Ekopsychologia. Powstało w 2003 roku, za cel stawiając sobie inicjowanie, realizowanie i promowanie działań na rzecz ochrony środowiska oraz budowanie społecznej odpowiedzialności za dziedzictwo naturalne, oraz kształtowanie postawy aktywności i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie Stowarzyszenie realizuje działania w skali lokalnej, m.in. organizując szkolenia i finansując inicjatywy lokalne,  regionalne - tworząc m.in. sieć punktów Informacji o Konwencji Karpackiej, organizując konkursy i Fora Karpackich Gmin, prowadzi szereg projektów z zakresu ochrony przyrody i wykłady w ramach Karpackiego Uniwersytetu Otwartego.

Na niwie międzynarodowej, Stowarzyszenie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat, uczestniczy w pracach międzynarodowych Grup Roboczych Konwencji Karpackiej: ds. zrównoważonej turystyki, ds. dziedzictwa kulturowego, ds. zrównoważonego rolnictwa i leśnictwa i organizuje międzynarodowe konferencje.

Po więcej informacji na temat działalności Stowarzyszeniem Psychoekologia, oraz możliwości współpracy można skontaktować się z siedzibą Stowarzyszenia w Zakliczynie, ul.Grabina 6/18   32-840 Zakliczyn, lub emaliowo ekopsychologia@ekopsychologia.pl.

Fot. Stanisław Orłowski

 

dr Agata Ćwik z Uniwersytetu Rzeszwoskiego
Orelec. Szkolenia dla organizacji obywatelskich.
autor: ZM