Spotkania opłatkowe w ośrodku Caritas w Myczkowcach, są już wieloletnią tradycją. Biorą w nich udział przewodnicy, parki narodowe, leśnicy, samorządowcy i stowarzyszenia.
- Przychodzimy tu, aby się poznawać i wypracowywać później wizję rozwoju infrastruktury w regionie z poszanowaniem wartości przyrodniczych i krajobrazowych, a w potrzebie mówić do władz wspólnym głosem o naszych priorytetach i interesach - mówią uczestnicy tegorocznego spotkania, które odbyło się 14 stycznia.
Spotkanie opłatkowe jest okazją, do dzielenia się informacjami z regionu, zaprezentowania planów na nadchodzący rok, możliwość rozmowy, prezentacji różnorodnych poglądów i inicjatyw sprzyjających rozwojowi turystyki w regionie. W trakcie, zawsze występują z prezentacjami: leśnik, przewodnik, samorządowiec i stowarzyszenie. I tak było w tym roku, wysłuchano prezentacji dr Edwarda Marszałka (leśnika), dr Łukasza Mroza (przewodnika), Macieja Jaskota (samorządowca) i Jarosława Reczka (Stowarzyszenie Pro Carpthia). Wśród ciekawostek z jakimi zapoznali się uczestnicy spotkania były: nowe publikacje regionalne i krajowe czy ciekawe inicjatywy osób działających na rzecz regionu. Opłatek był też okazją do podziękowania za wolontariat ks. Bogdanowi Janikowi, dyrektorowi „Caritas”, nadleśniczym za cykl szkoleń dla przewodników i wspieranie działalności statutowej Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty”, dyrektorowi ZP ZOZ w Lesku za profesjonalną pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i niesienie pomocy medycznej w potrzebie turystom odwiedzającym Bieszczady.
I rymowało się i śpiewało...
Po mszy św., pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego, rozpoczęto spotkanie opłatkowe, które poprowadzili: ks. Bogdan Janik przy aktywnym wsparciu Roberta Bańkosza, prezesa SPT Karpaty i Stanisława Orłowskiego Stanisława Orłowskiego, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia, obecnie wiceprezesa.
Z zaprezentowanych planów na rozwój w tym roku, warto wymienić te, które zapowiedziała zastępca wójta gminy Solina Katarzyna Zielińska Onyszko. - Aby poprawić komfort wypoczynku odwiedzających nas turystów, każdego roku wydatkujemy i w tym też będziemy wydawać, z budżetu pokaźne sumy, aby rewitalizować istniejące szlaki i ścieżki spacerowe – mówiła wiceburmistrz. - Na trasie tych szlaków powstaje nowa infrastruktura w postaci elementów małej architektury takiej jak wiaty spoczynkowe, ławki, tablice informacyjne, oznaczenia przebiegu tras szlaków. Będziemy kontynuować zaawansowane już prace nad powstaniem dwóch dużych inwestycji proturystycznych: budową widokowej kolei linowej w Solinie oraz badaniem zasobów geotermalnych w naszej gminie.
Wzmiankę wiceburmistrz o kolei widokowej nad Soliną skomentował ks. bp Górny, recytując fragmentu piosenki o zielonym mosteczku i Kasi, co z kolei sprowokowało niektórych gości do owej piosneczki odśpiewania. I w takim właśnie, pogodnym klimacie przebiegało całe spotkanie.
Ochota na rymowanie JE ks. bp Górnego, udzieliła się i innym, bo wierszem Miry Zalewskiej „zarymował” również prezentujący swoją ostatnią książkę „Świadki pontyfikatu” Edward Marszałek. Znany z charyzmy, błyskotliwości i talentu narratorskiego autor (rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie), z charakterystyczną dla jego wystąpień energią i poczuciem humoru, nader intrygująco opowiedział o historii i obecnym losie nasion pewnego dębu, z których wyrosły posadzone w wielu miejscach Podkarpacia „Dęby papieskie – świadki pontyfikatu” papieża Jana Pawła II.
Szlakiem podkarpackich winnic
Największe zaciekawienie wzbudziła znakomita prezentacja multimedialna „Szlak św. Jakuba” pełna nie tylko interesujących faktów z historii szlaku i podkarpackich miejsc, w których on przebiega, ale i ciekawych opowieści i wspomnień z wędrówek do Santiago de Compostella prowadzącego prezentację przewodnika beskidzkiego i harcerza, dr-a Łukasza Mroza z Przeworska.
Wiele pełnych zainteresowania reakcji wzbudziła też prezentacja pomysłu Stowarzyszenia Pro Carpathia, na nowy szlak turystyczny „Szlak winny Podkarpacia” w wykonaniu Jarosława Reczka, który to pomysł goście ocenili jako „nader smakowity”. Inne plany na uatrakcyjnienie naszego regionu pod względem turystycznym, to kino plenerowe w okresie wakacyjnym, o którym opowiedzieli Maciej Jaskot i Agata Sarna z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Drugim wydawnictwem prezentowanym na spotkaniu było „Polowanie na generała. Piłsudski kontra Rozwadowski”, do przeczytania którego zachęcał autor Henryk Nicpoń z Rzeszowa.
Brakło już czasu na prezentację nowego przewodnika po Pogórzu Dynowskim „Dydnia i okolice” autorstwa Jerzego F. Adamskiego, przewodnika i wójta gminy Dydnia, a zarazem polskiego Wójta Roku 2017. Autor rozdał jednak wiele swoich publikacji gościom i przewodnikom. Spotkanie uwiecznił w fotografii i na filmie Zbigniew Kozicki z Soliny, pasjonat regionalista, autor kolejnej nowej książki „W dolinie potoku Ruchlin – Żernica Niżna i Żernica Wyżna.
Przewodnik senior Roman Frodyma z Jasła, w swych życzeniach noworocznych przypomniał słowa starej piosenki turystycznej:
„Idźcie zawsze dobrym szlakiem i w dobrym kierunku
Byście nie błądzili w górach wołając ratunku”.
FOT. MAŁGORZATA KUŹNIAR