W piątek 14 września w Olszanicy została zakopana kapsuła czasu. Każdy z uczestników wydarzenia, wrzucił do niej pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Kapsuła, do której trafiło również ostatnie wydanie „Gazety Bieszczadzkiej”, zostanie odkopana za 100 lat.
Na pomysł aby w Olszanicy zakopać kapsułę czasu wpadli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy. Kapsuła została zakopana na odnowionym placu kolejowym, w miejscu, w którym zwykle odbywają się uroczystości państwowe. Uroczystość zgromadziła kilkadziesiąt osób, wśród których byli uczniowie olszanickiej szkoły, mieszkańcy gminy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządu.
- To swego rodzaju podróż do przyszłości, szansa na pozostawienie śladu dla przyszłych pokoleń, bo kapsuła czasu prawdopodobnie zostanie otwarta dopiero za 100 lat - mówi Dorota Krzwdzik-Głazowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy. - Kapsuła to fizyczny symbol i element pamięci. Niezależnie od niego, w naszych rodzinach powinniśmy pielęgnować tradycję i historię związaną z naszą najbliższa i dalszą okolicą zamieszkania. Tylko w ten sposób ocalimy od zapomnienia to co najcenniejsze - tożsamość.
Mieszkańcy do kapsuły wkładali swoje pamiątki, pieniądze, stare dowody osobiste, obrazki, gadżety, prywatne za laminowane wcześniej listy i list od uczniów szkoły. Dodatkowo do kapsuły trafiła tuba z przewodnikami i biuletynami o gminie, przygotowana przez pracowników Urzędu Gminy w Olszanicy i wójta Krzysztofa Zapałę. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Olszanicy włożyła do niej również ostatnie wydanie „Gazety Bieszczadzkiej” nr 18/2018, które (mamy nadzieję) trafi do rąk przyszłych pokoleń. Organizatorzy odpowiednio zabezpieczyli kapsułę, a miejsce w którym została zakopana, zostało zalane betonem.
W uroczystości zakopania kapsuły czasu uczestniczyli wójt Gminy Olszanica Krzysztof Zapała, przewodniczący Rady Gminy w Olszanicy Tadeusz Darosz, przedstawiciel Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych mjr Leokadia Ździebko, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku Maria Petka, członkowie Towarzystwa Miłośników Leska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszanicy Grażyna Rydosz wraz z nauczycielami i uczniami, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszanicy Małgorzata Chmielowska oraz mieszkańcy gminy Olszanica.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i okolic. Inicjatywa organizowana w ramach projektu na „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę".
FOT. ZADZISŁAW MOŁODYŃKI