- Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Ponownie zostaje wprowadzony więc obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zmiany nastąpią też w funkcjonowaniu urzędów, siłowni, kościołów czy bibliotek.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych z powodu epidemii został wprowadzony w Polsce 16 kwietnia. Później przepis złagodzono i w przestrzeniach otwartych został zniesiony. Niestety spora część społeczeństwa nie przestrzegała przepisów, wobec czego teraz Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało politykę "zero tolerancji". Służby mają surowo karać za brak maseczki w miejscach, gdzie to konieczne. - Nie może być tak, że 20 proc. osób przyłapanych na łamaniu przepisów, nie ponosi konsekwencji finansowych - przekazał komendant główny policji Jarosław Szymczyk.
W czwartek przepisy zostały zaostrzone i od 10 października ponownie wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczki także na wolnym powietrzu oraz strefa żółta w całym kraju. Zwolnione z noszenia masek są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach obowiązuje limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Obowiązek noszenia masek będzie egzekwowany we wszystkich miejscach publicznych, m.in. w sklepach, kościołach, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu.
Ministerstwo Zdrowia w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych przypomina, że konieczne jest to również podczas przebywania na terenie cmentarza.
Maseczki nakładamy w pojazdach transportu publicznego - taksówkach, autobusie, tramwaju czy pociągu.
Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 75 osób, z wyłączeniem obsługi. Ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. W naszym województwie są to powiaty dębicki i jarosławski.
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.
W całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać też miejsc do tańczenia.
Zmiany dotyczą również organizacji imprez okolicznościowych. Obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. Ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.
W strefie żółtej w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej - zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj.
Strefa czerwona: województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz; województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski; województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski; województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański; województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki; województwo opolskie: powiat oleski; województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki; województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki; województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot; województwo śląskie: powiat kłobucki; województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce; województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki; województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński; województwo zachodniopomorskie: Koszalin.
W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na koronawirusa oraz wprowadzeniem obostrzeń, związanych z wprowadzeniem strefy żółtej na terenie całego kraju, również w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych wprowadzone zostały nowe zasady obsługi mieszkańców.
Do Urzędu Miejskiego mogą wejść tylko osoby, które wcześniej umówiły się mailowo lub telefonicznie z konkretnym pracownikiem merytorycznym. Przed wejściem każda osoba będzie miała zmierzoną temperaturę ciała.
Urząd jest czynny niezmiennie:
w poniedziałki - w godzinach 7.30 - 17.00,
od wtorku do piątku - w godzinach 7.30 - 15.30
w piątki - w godzinach 7.30 - 14.00.
Kasa Urzędu Miejskiej jest czynna i znajduje się przy głównym wejściu do budynku po prawej stronie.
Urzędnicy zachęcają do kontaktu mailowego i telefonicznego.
Dane kontaktowe do naszych pracowników znajdują się w linku TUTAJ.