Ustrzyki Dolne
sobota, 12 maja 2018

Obóz dla Puszczy odwiedził Stuposiany

Obóz dla Puszczy odwiedził Stuposiany<br/>fot. FB/Nadleśnictwo Stuposiany
fot. FB/Nadleśnictwo Stuposiany

Na początku maja w Nadleśnictwie Stuposiany odbyło się spotkanie z ekologami z Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego, Obozu dla Puszczy oraz koalicji Niech Żyją! Spotkanie dotyczyło gospodarki leśnej w Nadleśnictwie oraz ochrony czynnej na tym terenie.

Na początku maja ekolodzy zaplanowali akcję „Spacer Nadleśnictwie Stuposiany”. Jak podaje na FB Obóz dla puszczy, akcja rozpoczęła się od rozdawania ulotek przy Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem. - Po tym jak pojawiliśmy się na terenie Nadleśnictwa Stuposiany z akcją informującą przechodniów jak wygląda sprawa ochrony przyrody w najcenniejszych drzewostanach Bieszczadów, Nadleśnictwo zareagowało oskarżeniem nas o łamanie prawa i próbą zatrzymania - wezwano Straż Leśną i Policję, po czym zaproszono nas do rozmowy. Szkoda że w tej kolejności, mimo wszystko z nadzieją udaliśmy się na spotkanie – relacjonują na FB ekolodzy. - Rozmawialiśmy z nadleśniczym, rzecznikiem prasowym, pracownikami leśnymi, strażnikami leśnymi i przedstawicielami gminy. Dialog - wspaniale. Za tym jednak mamy nadzieję pójdą też konkretne decyzje pozwalające odpowiednio chronić to co bezcenne. Spotkanie to traktujemy jako otwarcie Nadleśnictwa na zmiany, którego konsekwencją będzie nie tylko ocieplanie wizerunku, ale konkretne kroki ku lepszej ochronie przyrody.

Według Nadleśnictwa Stuposiany, forma dyskusji polegająca na rozdawaniu ulotek, jest zła dla przedstawienia rzetelnych zasad prowadzenia gospodarki leśnej oraz ochrony czynnej na tym terenie. Dlatego leśnicy zaprosili ekologów do Centrum Promocji Leśnictwa. - Spotkanie miało na celu przedstawienie stanowiska Nadleśnictwa Stuposiany oraz stron zainteresowanych na temat prowadzenia gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody. Nadleśniczy przedstawił stronom zainteresowanym historię terenu na którym znajduje się Nadleśnictwo Stuposiany oraz specyfikę pracy leśników na tym obszarze. - Pracownicy Nadleśnictwa wyjaśniali terminologie leśną, która dla niektórych uczestników mogłaby być niejasna ze względu na brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego – informuje Nadleśnictwo Stuposiany. - Jednym z problemów poruszonych przez Obóz dla Puszczy i FDP była ilość karmy wykładana dla jeleniowatych podczas zimy. Nadleśniczy Jan Mazur wyjaśnił, że wzorowe zagospodarowanie obwodu, m.in. poprzez wykładanie pokarmu dla zwierzyny płowej ma na celu niwelowanie szkód od zgryzania w uprawach jodłowych i bukowych, które w przyszłości będą tworzyły las. Na terenie nadleśnictwa w okresie funkcjonowania tu Urzędu Rady Ministrów była duża ilość zwierzyny płowej i spowodowane przez nie szkody, leśniczowie naprawiają po dziś dzień.

Nadleśniczy Mazur przypomniał zebranym, że Nadleśnictwo funkcjonuje m.in. w oparciu o Plan Urządzania Lasu(PUL) w którym zawarte są zasady hodowli lasu oparte na prawach przyrody. Nadleśnictwo prowadząc gospodarkę opiera się właśnie na prawach przyrody, zwracając uwagę na drzewostany starsze i młodsze. Wycinka drzewostanów starych umożliwia młodszym „wejście” na to miejsce i stworzenie dla młodego pokolenia dobrych warunków do rozwoju.

Ekolodzy dowiedzieli się też, że teren nadleśnictwa będzie objęty w roku 2018 inwentaryzacją wskaźnikową. Taką samą inwentaryzacją będzie objęty teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, co umożliwi porównanie stopnia bioróżnorodności na terenach objętych ochroną bierną a ochroną czynną (prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej).

Jak informuje Nadleśnictwo, Obóz dla Puszczy oraz FDP sugerował, że wolałby, aby na tych terenach zwiększona była ochrona ścisła i wyeliminowano pozyskanie drewna. Przedstawiciele organizacji stwierdzili, że las nie spełnia tylko funkcji ekonomicznej. Zastępca Nadleśniczego Ewa Tkacz wymieniła też inne funkcje lasu, m.in. społeczne czy edukacyjne. Udostępnianie lasu jest ważne przede wszystkim dla społeczności lokalnej. Pracownicy Nadleśnictwa Stuposiany mówili też o tym, że las daje zatrudnienie większości mieszkańców terenu Bieszczad i nie można pomijać ich stanowiska w tym względzie.

Pracownicy Nadleśnictwa wyjaśniają, że zależy im wszystkim na przedstawieniu faktów, zasad prowadzenia gospodarki leśnej oraz tendencji w pracy leśników. - Leśnicy poprzez prowadzenie mądrej i racjonalnej gospodarki leśnej są zobowiązani do pielęgnacji starego i młodego pokolenia, tak, by udział starszych klas wieku był taki sam. Przedstawiciele Obozu dla Puszczy przyjęli te postulaty – informują leśnicy. Po dyskusji wszyscy udali się na wspólny spacer po lesie, a w jego trakcie pracownicy Nadleśnictwa wyjaśniali jak wygląda gospodarka prowadzona na terenach górskich w drzewostanach wodochronnych i glebochronnych.


 

Obóz dla Puszczy odwiedził Stuposiany<br/>fot. FB/Nadleśnictwo Stuposiany
fot. FB/Nadleśnictwo Stuposiany
autor: oprac.paba
źródło: Nadleśnictwo Stuposiany FB/Obóz dla Puszczy


powiązane artykuły: