W Bieszczadach odbyły się obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 250-lecie zawiązania Konfederacji Barskiej. Wydarzenie obejmowało m.in. Rajd Stulecia oraz odsłonięcie obelisku i krzyża.
Na przełęczy między Rabem a Żłobkiem w dniu 23 września 2018 r. odbyły się obchody związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień rozpoczął się od „Rajdu Stulecia”, który wystartował z dwóch miejsc: ze szczytu Holica na Żukowie oraz z miejscowości Czarna. Wspólną metą była przełęcz między Rabem a Żłobkiem. W marszu wzięło udział około stu osób. Trasą z Holicy na Żukowie wędrowali m.in. uczniowie klasy mundurowej z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej kompanii Bieszczadzkiej. Na mecie rajdu uczestnicy wydarzenia zostali przywitani przez gospodarza terenu - Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne Macieja Szpiecha. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych młodzieżowego chóru z Sanoka. Po części artystycznej została odprawiona przez proboszcza z parafii Czarna księdza Jana Broża Msza Święta polowa.
Lokalizacja uroczystości i budowy pomników nie jest przypadkowa. Konfederacja Barska i historia niepodległości jest związana ściśle z Bieszczadami. Tutaj odbywały się bitwy i potyczki Konfederatów. Jedna z nich miała miejsce pod Hoszowem. Najprawdopodobniej to właśnie na przełęczy toczyła się walka przeciwko rosyjskim żołnierzom dowodzonym przez Iwana Drewicza – jednego z głównych przeciwników Konfederacji Barskiej znanego z torturowania polskich jeńców. Został w niej ranny rotmistrz przemyski Franciszek Pułaski, stryjeczny brat Kazimierza Pułaskiego, który został pochowany w kościele leskim. Upamiętnienie tamtego wydarzenia z 1769 r. można znaleźć m.in. w nawie bocznej kościoła w Lesku oraz na inskrypcji dzwonu kościelnego w Hoszowie.
W głównej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie dwóch pomników. Obelisku upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz krzyża upamiętniającego 250-lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Dodatkowo odczytano referat Bogdana Augustyna z bieszczadzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pt. „Bieszczady u progu niepodległości”. Po poświęceniu i złożeniu wieńców głos zabrali zaproszeni goście oraz organizatorzy. Uroczystość została zakończona odśpiewaniem pieśni Konfederatów Barskich. Po wszystkim na uczestników uroczystości czekał ciepły posiłek zapewniony przez organizatorów.
Honorowym patronatem wydarzenie objęli Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński wraz z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem.
Organizatorzy: Powiat Bieszczadzki, Gmina Czarna, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Oddział Bieszczadzki PTTK Ustrzyki Dolne oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki.
FOT. RAFAŁ TOMKÓW