Od 16 maja nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP z państwami Unii Europejskiej. Obowiązuje jednak kilka warunków m.in. w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych oraz w celu pobierania nauki.
Rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przypomina, że od 15 marca jedynym w pełni funkcjonującym przejściem granicznym na Podkarpaciu jest Korczowa. - W Medyce wznowiono odprawy wyłącznie dla ruchu pieszego. Pozostałe przejścia tj. Medyka, Budomierz i Krościenko nie dokonują odpraw. Na granicy ze Słowacją została przywrócona tymczasowa kontrola graniczna w Barwinku – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP, stanowiącą granicę wewnętrzną, w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych wykonywanych w Polsce lub w państwie UE lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, na podstawie zawartych przez te kraje umów i porozumień z UE.
Koronawirus – zasady kwarantanny
Od 16 maja nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG oraz w celu pobierania nauki RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci.
Podstawa prawna Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020, poz. 878)
Kto jest kierowany na kwarantannę po przekroczeniu granicy?
Co do zasady wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Może to być miejsce zbiorowej kwarantanny, jeśli np. podróżny nie ma możliwości odbywania jej w miejscu zamieszkania. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazywane właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.
Kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy?
Kwarantanny, po przekroczeniu granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, nie muszą odbywać:
Czy Straż Graniczna może skrócić kwarantannę?
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwarantannę skrócić może jedynie państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce odbywania kwarantanny lub inny, upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.