Jak wygląda biegacz urozmaicony, nadobnica alpejska, kozioróg dębosz, niepylak mnemozyna, krasnopani hera, modliszka oraz pszczoła miodna? Jeśli chcecie szczegółowo poznać chronione bieszczadzkie owady, to zapraszamy do Myczkowiec.
W Bieszczadach powstała kolejna atrakcja służąca edukacji ekologicznej „Karpacki entomo-zieleniec”. Znajduje się obna na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Caritas w Myczkowcach, pomiędzy budynkiem Centrum Informacji o Obszarach Natura 2000 a zwierzyńcem (wybieg z lamami).
Pierwszy etap projektu Karpackie Inicjatywy II, w ramach którego zostało zrealizowane zadanie „Karpacki entomo-zieleniec”, wykonano w listopadzie 2017 r., na terenie Ośrodka w Myczkowcach.
W ramach projektu nasadzono żywopłoty z kilkudziesięciu rodzimych gatunków drzew i krzewów oraz zamocowano 10 sztuk tablic z questem entomologicznym. Dodatkowo, przy alejce spacerowej, postawiono 6 sztuk tablic o wymiarach 1,5 m x 1 m z opisami roli owadów zapylających i pożytecznych w środowisku. W zieleńcu znajduje się także kilkadziesiąt domków dla pożytecznych owadów zapylających wykonanych z naturalnych surowców. Projekt realizowało Stowarzyszenie Ekopsychologia dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W październiku tego roku, zrealizowano zadanie „Karpacki Entomo-zieleniec - etap II”, polegające na zakupie, transporcie i montażu na terenie powstałego zieleńca, ponad 50-ciokrotnie powiększonych siedmiu modeli owadów chronionych występujących w polskich Karpatach. Są to: biegacz urozmaicony, nadobnica alpejska, kozioróg dębosz, niepylak mnemozyna, krasnopani hera, modliszka oraz pszczoła miodna. II etap projektu został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Zadaniem zieleńca jest edukacja ekologiczna mieszkańców i turystów w oparciu o atrakcyjne i fotogeniczne powiększone modele owadów chronionych, wpisanych do załącznika nr II Dyrektywy Siedliskowej 92/43/EWG – istotnych dla powstawania Obszarów Specjalnej Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Potężne modele owadów, miododajne rośliny, hotele dla owadów i entomologiczny quest przyczynią się do poznania i czynnej ochrony owadów pożytecznych w Karpatach i innych częściach Polski. Autorami zieleńca i pomysłodawcami projektu są ks. Bogdan Janik – Dyrektor OWR Caritas w Myczkowcach oraz Piotr Kutiak podinspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Sanoka i przewodnik beskidzki.
FOT. MATERIAŁY PRASOWE