W tym roku Nadleśnictwo Stuposiany po raz pierwszy przyłączyło się do ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego poświęconego „nocnym łowczyniom” – sowom. W wykładach oraz nocnym spacerze uczestniczyło 30 osób.
„Noc Sów”, której pomysłodawcą jest Stowarzyszenie „Ptaki Polskie”, w całym kraju zorganizowana została już po raz siódmy. Po raz pierwszy do tej akcji włączyło się Nadleśnictwo Stuposiany. W tej szczególnej nocy, 22 marca 2018 r., wzięło udział 30 osób. Uczestnikami byli członkowie „Koła przyrodniczego” działającego przy Zespole Szkół w Lutowiskach prowadzonego przez Małgorzatę Tkacz oraz pracownicy Nadleśnictwa.
Na program „Nocy” składały się dwie prelekcje – Huberta Bobaka - kolekcjonera ptasich piór i dr Grzegorza Pitucha – ornitologa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Pan Hubert przedstawił prezentację multimedialną, która pozwoliła uczestnikom poznać „tajemnice” sowich piór, a także piór innych ptaków. Z niezwykłą ekspresją opowiadał o zbieraniu, selekcjonowaniu, opisywaniu i przechowywaniu ptasich piór. Swoją prezentacją pokazał, że jest pasjonatem w tym temacie, a jego obszerna wiedza i chęć przekazania jej uczestnikom „Nocy Sów” wzbudziła ogromne zainteresowanie. Uczestnicy mogli również obejrzeć przygotowaną ekspozycję stanowiącą część kolekcji Huberta Bobaka.
Kolejna prelekcja oraz ciekawa prezentacja multimedialna prowadzona przez dr Grzegorza Pitucha, mówiła już wyłącznie o sowach oraz ich behawiorze. Pan Grzegorz zaprezentował m.in. wielkości jaj i piskląt poszczególnych gatunków sów. Na koniec swojej prezentacji odtworzył głosy sów – puszczyka uralskiego (Strix uralensis), puszczyka zwyczajnego (Strix aluco) czy też puchacza (Bubo bubo), co było to świetnym wprowadzeniem do wycieczki terenowej.
Celem wyjścia w teren było poszukiwanie „bohaterek” naszego wieczoru. Wycieczka do lasu była najbardziej wyczekiwanym punktem programu. Sowy dopisały swoją aktywnością - udało się nam usłyszeć głos puszczyka uralskiego. Dla uczestników niewątpliwie było to niesamowite przeżycie. Większość z nich nigdy nie słyszała głosu sów, a atmosferę potęgowała jeszcze wszechobecna ciemność, siarczysty mróz i pięknie rozgwieżdżone niebo nad Mucznem.
Po wycieczce terenowej, czekał na wszystkich ciepły posiłek.
Organizatorzy imprezy złożyli podziękowania dr Grzegorzowi Pituchowi oraz Hubertowi Bobakowi za osobiste zaangażowanie i pomoc w realizacji „Nocy Sów” w Nadleśnictwie Stuposiany.
Każdy uczestnik otrzymał również pamiątkowy dyplom za udział w wydarzeniu. Podziękowania kierujemy również do wszystkich uczestników podkreślając ich czynny udział i zainteresowanie.
Już dziś zaczynamy odliczać czas do kolejnej przyszłorocznej „Nocy Sów”.
FOT. NADLEŚNICTWO STUPOSIANY