31 października będzie można zaobserwować tak zwaną Pełnię Niebieskiego Księżyca – to druga pełnia w miesiącu. Tegoroczna błękitna pełnia będzie w znaku Byka w koniunkcji z Uranem, co zapowiada zaskakujące zbiegi okoliczności. Najlepiej widoczny będzie oczywiście na tle czarnego bieszczadzkiego nieba.
Najbliższa błękitna pełnia Księżyca czeka nas dziś - 31 października, swą kulminację osiągnie o godzinie 15:48. Druga pełnia Księżyca w miesiącu, to rzadkie zjawisko, występujące średnio raz na dwa i pół roku. Wbrew nazwie tarcza Księżyca nie staje się niebieska, ale jak informuje portal astronomia.pl - „dawniej ziemski satelita faktycznie zabarwiał się na niebiesko podczas erupcji wulkanów. Zjawisko to występowało tak rzadko, że trzynastą pełnię nazwano „Niebieską”. W języku angielskim „Niebieski Księżyc” oznacza coś, na co długo trzeba czekać („once in a blue moon” – raz na niebieski księżyc).”
Tegoroczna - dodatkowa pełnia będzie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu: będzie widoczna praktycznie z całej planety. To pierwsze zjawisko na taką skalę od czasów II wojny światowej. Zdaniem astronomów kolejne zjawisko tego typu wydarzy się 31 października ale dopiero w 2039 roku.
„Pełnia Księżyca jest jedną z faz naszego naturalnego satelity. Księżyc znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Ciała niebieskie znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, co owocuje tym, że Słońce w całości oświetla tarczę Księżyca.”
W różnych częściach świata Księżyc będzie widoczny oczywiście o różnych porach, zgodnie z różnicami w strefach czasowych. Do zaobserwowania zjawiska nie jest nam potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, ponieważ Księżyc zawsze jest widoczny gołym okiem. Oczywiście, jeśli chcemy rzeczywiście wyraźnie zaobserwować to zjawisko, to najlepiej udać się za miasto, z dala od świateł – najlepiej w Bieszczady, gdzie jest jeszcze prawdziwe czarne niebo.
Pierwsza jesienna pełnia odbyła się 1 października. Była to tzw. Pełnia Księżyca Myśliwych. Nazwa ta związana jest z faktem, że niegdyś organizowano w tym czasie polowania. Ta pełnia ma jeszcze jedną nazwę - Krwawy Księżyc, ponieważ zanim nastanie świt olbrzymi Księżyc przybiera często barwy pomarańczowe lub czerwone.