Ustrzyki Dolne
piątek, 18 grudnia 2020

Nie wszystkie odleciały?

dzięcioł

Wędrówki ptaków to fascynujące zjawisko, które obserwujemy co roku. Niektóre gatunki odlatują na okres zimowy do tzw. ciepłych krajów, część zostaje, a inne przylatują do nas z północy. Wielu z nas chciałoby tym ptakom pomóc przetrwać ciężki, zimowy czas. Stawiamy karmniki i dokarmiamy. Musimy jednak znać kilka podstawowych zasad, aby nie narobić więcej szkody, niż pożytku.

Sami, przygotowując się na nadejście zimy, szykujemy materiał na opał i wymieniamy kurtkę na cieplejszą. Ptakom nie jest zimno, o ile mają odpowiednią ilość dobrej jakości pożywienia. Co to znaczy, dobrej jakości? Przede wszystkim należy dawać ptakom to, co występuje w naturze, czyli ziarna zbóż i słonecznika, wyłuskane orzechy (za którymi ptaki wprost przepadają), dla kwiczołów i kosów – owoce, np. jabłka, a i słoninki powiesić nie zaszkodzi, dla sikorek czy dzięciołów. Pamiętajmy, że zapleśniałe pożywienie, solone i przetworzone przez człowieka, szkodzi ptakom, w znacznie większym stopniu niż nam.

Wybierając się na spacer do pobliskiego parku, możemy zabrać ze sobą nieco gotowanych, niesolonych i ostudzonych warzyw, którymi poczęstujemy kaczki, czy łabędzie. Wyłożone na trawniku nad brzegiem rzeki marchewki, ziemniaki, czy buraki będą dla ptaków prawdziwa ucztą.

Ważny w dokarmianiu jest też termin  - ptakom pomagamy dopiero wtedy, gdy same nie mogą sobie poradzić i znaleźć naturalnego źródła pożywienia, gdy pojawi się pokrywa śnieżna. Pamiętajmy, że kiedy już się zdecydowaliśmy na dokarmianie, musimy robić to regularnie. Przecież nikt z nas nie chciałby z dnia na dzień, bez uprzedzenia, zostać bez źródła pożywienia. No i po trzecie, karmniki należy regularnie czyścić z resztek pożywienia i odchodów, aby to co nasi skrzydlaci przyjaciele znajdą w środku, nie zaszkodziło im.

No i w końcu – jak ustawić karmnik? Najlepiej na wysokości około 1,5 m, z dala od zagrożeń, takich jak ruchliwa droga, legowisko psa, kota, a i w dobrze widocznym miejscu, żeby ptaki w porę mogły zauważyć zbliżające się zagrożenie.

Jeśli będziemy regularnie karmić ptaki w tym ciężkim dla nich okresie, odwdzięczą się nam swoją obecnością i wesołym gwarem w karmniku, aż do nadejścia wiosny.

fot. Kinga Mazur

jemiołuszka
sikorka bogatka
autor: KM
źródło: RDLP Krosno