1 maja ruszył program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie”, który umożliwia miłośnikom wypoczynku na łonie natury legalne biwakowanie w wyznaczonym leśnym obszarze.
Do tej pory legalnych miejsc do nocowania w polskich lasach było zaledwie 46. Od 1 maja do dyspozycji miłośników przyrody dostępnych jest ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. To 429 nowych obszarów do biwakowania.
Taki nocleg jest nieodpłatny i nie trzeba go zgłaszać jeśli potrwa maksymalnie dwa dni, a grupa liczy nie więcej niż dziewięć osób. Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób, musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać na to zgodę w wiadomości zwrotnej.
Należy pamiętać, że biwak można zorganizować wyłącznie na wyznaczonych przez poszczególne nadleśnictwa obszarach, nie niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Ogniska również można palić wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Kuchenek gazowych można używać wyłącznie w 46 obszarach, podczas planowania wycieczki warto więc sprawdzić, czy w miejscu, do którego się kierujemy, będziemy mieli możliwość przygotowania ciepłego posiłku. W bieszczadzkich lasach z kuchenki korzystać można na terenie nadleśnictw Cisna i Baligród.
W „leśnym hotelu” nie ma też dostępu do bieżącej wody, toalet, parkingu, czy restauracji.
Przed wyprawą należy sprawdzić pogodę i dostosować strój do warunków atmosferycznych. Namiot należy rozbić na trwałej, płaskiej powierzchni tak, aby nie uszkodzić runa leśnego. Jedzenie zabezpieczać w szczelnych opakowaniach, aby nie zwabiło dzikich zwierząt. Z miejsca biwakowania należy zabrać wszystkie śmieci.
Przydatne strony:
www.zanocujwlesie.lasy.gov.pl, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat programu „Zanocuj w lesie”.
www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy, gdzie znajdziesz dokładne dane geograficzne obszarów, gdzie można legalnie biwakować.