Zajęcia warsztatowe, wykład i panel dyskusyjny na temat wolontariatu oraz wręczenie nagród dla najlepszej organizacji pozarządowej, Wolontariusza Roku i Inicjatywy Roku były najważniejszymi punktami Bieszczadzkiego Forum Organizacji Pozarządowych.
II Bieszczadzkie Forum Organizacji Pozarządowych odbyło się w niedzielę 29 października w Ustrzykach Dolnych. W Forum wzięło udział 36 organizacji pozarządowych z terenu Bieszczad. Wśród nich znalazły się m.in. wyróżnione w konkursie na Najlepszą Inicjatywę Roku 2017 Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, za projekt „Polski „Dziki Zachód” - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich”, Fundacja Tylko Bieszczady za projekt „Cisna – ocalić od zapomnienia” oraz OSP w Stańkowej za utworzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Stańkowej. Ze Stańkowej pochodzi również Kamil Szylak wyróżniony w konkursie Bieszczadzki Wolontariusz Roku w kategorii pomoc społeczna. Kolejne osoby nagrodzone w tym konkursie to: Marek Sokół w kategorii kultura i sztuka, Wioletta Machowska w kategorii edukacja, Andrzej Skiba w kategorii dziedzictwo i historia oraz Maria Faran w kategorii historia, dziedzictwo i kultura, edukacja i integracja wsi.
Nagrodę Burmistrza Ustrzyk Dolnych dla wyróżniającej się organizacji pozarządowej dostała Fundacja Bieszczadzka. - Chyba nikt nie ma wątpliwości dlaczego to Fundacja Bieszczadzka dostaje tę nagrodę. Wszyscy z nas doskonale wiedzą, że kiedy oni działali na terenie Bieszczad, to my dopiero uczyliśmy się stawiać pierwsze kroki i czym są organizacje pozarządowe. To Fundacja Bieszczadzka podejmowała wiele ciekawych inicjatyw i projektów, to oni uczyli inne organizacje pozarządowe jak korzystać z trzeciego sektora – mówił burmistrz Bartosz Romowicz, wręczając statuetkę na ręce prezesa Fundacji Bogdana Pyzochy oraz wiceprezes Lucyny Sobańskiej. - Dostaliśmy już kilka nagród, ale nigdy od władz lokalnych. Jest ona więc dla nas szczególna. Ale proszę pamiętać, że na tę nagrodę składa się praca wielu ludzi przez 14 lat i pewnie nie byłoby Fundacji gdyby nie ci ludzie – mówił prezes Pyzocha, dziękując za wyróżnienie.
Podczas spotkania, organizacje pozarządowe z terenu Bieszczad, miały okazję zaprezentować swoje dokonania i podejmowane inicjatywy. Na stoiskach zaprezentowało się kilkadziesiąt organizacji, a wśród nich m.in.: Klub Seniora „Radość Życia”, Stowarzyszenie Copernikus przy SP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, Klub Seniora „Sami Swoi”, Stowarzyszenie Aktywni dla Bieszczad, Stowarzyszenie Miłośników Olszanicy i Okolic czy Stowarzyszenie „Razem dla Glinnego”. - Przyjechaliśmy z Baligrodu, a reprezentujemy Teatr Wielu Pokoleń. Dzięki temu, że nasza inicjatywa dostała dofinansowanie z programu Działaj Lokalnie Fundacji Bieszczadzkiej, możemy spokojnie rozwijać nasze pasje. Bardzo się cieszymy, że nasz teatr łączy i młodych i starszych. Obecnie przygotowujemy się do wystawienia „Dziadów”, na które serdecznie wszystkich zapraszamy – mówiła Małgorzata Putyra, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia „Nasze Dzieci” z Baligrodu.
II BFOP było również okazją do nauki podczas warsztatów, spotkań z prawnikami czy księgowymi. W tym roku zorganizowano trzy warsztaty: „Oferta Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej oraz możliwości uzyskania wsparcia zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe jak i osoby fizyczne zainteresowane działalnością społeczną” - prowadzone przez Roberta Radwana, „Komunikacja społeczna” - prowadzona przez Dorotę Mączkę oraz „Inicjatywa społeczna jako forma działania w swojej miejscowości?” Edyty Salnikow.
W trakcie wykładu inauguracyjnego prowadzonego przez Pawła Werbowego z Dębicy uczestnicy BFOP dowiedzieli się czym jest wolontariat, jak współpracować z wolontariuszem, jakie obowiązki ma wobec niego pracodawca, jakie warunki musi mu zapewnić, jakie organizacje mogą korzystać z pomocy wolontariuszy i jak szukać wolontariuszy. - Niestety większość woluntariuszy aktywnych jest tylko sezonowo i na stałe nie uczestniczy w akcjach. To niestety jest negatywne zjawisko, obserwowane przez organizacje pozarządowe – mówił prowadzący wykład.
Wolontariatowi był również poświęcony panel dyskusyjny prowadzony przez dziennikarkę Polskiego Radio Rzeszów Bernadettę Szczyptę. Na temat wolontariatu, o swoich przeżyciach związanych z udziałem w akcjach społecznych rozmawiali Bartosz Romowicz - burmistrz Ustrzyk Dolnych, Bogusław Pyzocha - prezes Fundacji Bieszczadzkiej, Rafał Tomków - wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy, Edyta Salnikow - koordynator projektów FIO oraz Ryszarda Grządziel z Klubu Seniora „Radość Życia”.
Uczestników BFOP odwiedził również poseł PSL Mieczysław Kasprzak, który powiedział, że zawsze przychylnie patrzył na działania trzeciego sektora. - Poprzez swoją działalność służycie społeczeństwu, chociaż wiem, że jest wam coraz trudniej. To dzięki wam wsparcie mają osoby starsze czy niepełnosprawne – mówił poseł. Organizacjom pozarządowym dziękował też przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Ferenc.
Organizatorem BFOP była Gminna Rada Pożytku Publicznego z LGD Zielone Bieszczady i Fundacja Bieszczadzka. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w tym roku odważyło się wystawić więcej organizacji pozarządowych. Mam nadzieję, że to spotkanie pomoże im się bardziej otworzyć na inicjatywy i nawiązać więcej kontaktów. – mówiła Iwona Woch. Dodała też, że bardzo cieszy ją liczba osób odwiedzających - ponad 100, bo to świadczy o tym, że Forum jest potrzebne. - Jedną z trudniejszych rzeczy podczas organizacji Forum było znalezienie kandydatów do konkursu Wolontariusz Roku. Wynika to jednak nie z tego, że takich ludzi nie ma. Po prostu są zbyt skromni i niechętnie godzą się na stawianie ich na pierwszym planie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku więcej organizacji pozarządowych zgłosi swoich kandydatów do tego konkursu. Dobry wolontariusz powinien być nagrodzony za swój wysiłek.
FOT. ANDRZEJ GÓRSKI UDK