Trzydziestoosobowa grupa mieszkańców Podkarpacia wzięła udział w trzydniowym wyjeździe na Kresy Wschodnie upamiętniającym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem wędrowano karpackim szlakiem II Brygady Legionów Polskich. Głównym punktem programu było wyjście na Przełęcz Legionów, na którą w październiku 1914 roku wkroczyły, przekraczając przedrozbiorową granicę Polski, oddziały Legionów Polskich.
Bieszczadzki Oddział PTTK w Ustrzykach Dolnych od kilkunastu już lat organizuje w okolicach 11 listopada wyjazdy na Kresy Wschodnie, w miejsca upamiętniające ważne wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polską niepodległości.
Przełęcz Legionów to miejsce szczególne w historii Polski. 27 października 1914 r. z węgierskiej strony Karpat na południowe stoki do Rafajłowej przeszły oddziały legionowe, które w historii I wojny światowej zapisały się jako II Brygada Legionowa zwana Żelazną lub Karpacką. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na przełęczy legioniści postawili krzyż, a na tablicy legionista Adam Szania wyrył bagnetem napis: „Młodzieży polska, patrz na ten krzyż! Legiony polskie dźwignęły go wzwyż, Przechodząc góry, lasy i wały. Do Ciebie Polsko, i dla twej chwały.” W 1931 roku na przełęczy stanął kolejny krzyż, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności przetrwał dziejowe burze i obecnie jest celem polskich wycieczek w Gorganach. I to właśnie ten krzyż był celem wyprawy grupy z Podkarpacia, która 20 października wyruszyła z Rafajłowej. Dla sprawniejszego odbycia wycieczki wykorzystano samochód terenowy, który dowiózł uczestników do podnóża przełęczy. Nie wszyscy skorzystali z tego udogodnienia. Prezes Koła Przewodników PTTK w Ustrzykach Dolnych - Sławomir Wójcik uczcił stulecie niepodległości biegnąc na przełęcz w koszulce z orłem na piersi.
Pod krzyżem na przełęczy wiązanki kwiatów i znicze zostały złożone przez przedstawicieli Bieszczadzkiego Oddziału PTTK oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział Ustrzyki Dolne.
Uczestnicy wyjazdu uczcili też pamięć legionistów w miejscach ich pochówku. Znicze i szarfy z napisem „Bo wolność krzyżami się mierzy” pojawiły się na pomnikach w Rafajłowej, Bohorodczanach i Rohatyniu.
FOT. JACEK BIS