Trwa cykl szkoleń dla przewodników turystycznych, których głównym celem jest uzyskanie przez przewodników licencji na oprowadzanie grup turystycznych po obiektach sakralnych. Organizatorem szkoleń jest Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej.
W Ośrodku Caritas w Myczkowcach, 12 kwietnia spotkała się kolejna, trzecia już grupa przewodników uczestnicząca w szkoleniu. W ramach spotkania przewodnicy wysłuchali prelekcji ks. dr. Rafała Szykuły, wikariusza z Beska, który swoje wystąpienie poświęcił duchowej naturze miejsca sakralnego. Podkreślił między innymi, że dla wierzącego świątynia jest miejscem spotkania z Bogiem. Oczywiście nie można pomijać faktu, że kościoły z reguły są również cennymi zabytkami kultury i architektury, nie powinno to jednak przesłaniać funkcji religijnych. Stąd też potrzeba, aby przewodnicy turystyczni swoją postawą dawali przykład zwiedzającym, a także by dali swoim grupom czas na refleksję religijną.
Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na styku przewodnictwo - kościół podzielił się ks. Piotr Bartnik, proboszcz parafii w Górzance, który jako duchowny i przewodnik beskidzki, jak mało kto może mieć na ten temat zdanie.
Z obserwacji księży, którzy udostępniają kościoły wynika, że nie zawsze turyści zachowują się godnie w stosunku do miejsca, w którym się znajdują. Nagminnie łamany jest zakaz fotografowania obiektu. Podczas pobytu turystów w kościele jeden z księży, który wszedł do świątyni, zauważył przewodnika siedzącego w konfesjonale. Są to na pewno przypadki sporadyczne ale występujące. Innym prozaicznym problemem jest zachowanie czystości. Często grupy po zejściu z gór wchodzą do świątyni w brudnym obuwiu. Idealnie byłoby je zdjąć, a w ostateczności przynajmniej dobrze wyczyścić.
Szkolenia przewodników wypłynęły z potrzeby uregulowania i unormowania zasad korzystania z obiektów sakralnych przez grupy turystów. Wprowadzenie licencji uprawniającej do oprowadzania po miejscach kultu zapowiedział przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko. Trwa właśnie opracowywanie przez Radę „Wskazań duszpasterstwa turystów”.
Archidiecezja przemyska jest pierwszą, która przystąpiła do certyfikacji. Dotychczas, oprócz spotkania w Myczkowcach, szkolenia tego typu odbyły się w Sanoku i Przemyślu. Po części teoretycznej przewodnicy mieli okazję zwiedzić i zapoznać się z historią obiektów sakralnych. W Sanoku był to kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, a w Przemyślu katedra Archidiecezji Przemyskiej oraz muzeum diecezjalne.
Ostatnie z cyklu spotkań odbędzie się 27 kwietnia w Rzeszowie, w klasztorze i bazylice Ojców Bernardynów.