Zabieranie młodych zwierząt z lasów i łąk powoduje stres, niepotrzebne oswajanie się z obecnością ludzi i utratę wolności.
- Pomimo powtarzanych upomnień i organizowania akcji edukacyjnych, wciąż pokutuje przeświadczenie, że dzikie zwierzęta porzucają swoje młode. Najczęściej są to fatalne pomyłki obserwatorów i na skutek ich nadmiernej troski, młode sarny, jelenie czy zające są zabierane z lasu i przekazywane do ośrodków opieki nad dzikimi zwierzętami. Tym samym pozbawione są szansy na rozwój w naturalnym środowisku - mówi Katarzyna Miłek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Leśnicy i pracownicy ośrodków opieki nad dzikimi zwierzętami oraz klinik weterynaryjnych w całej Polsce wiosną borykają się z przypadkami niepotrzebnego zabierania młodych ssaków i ptaków z ich naturalnych środowisk. Dobre intencje ludzi, wrażliwych na los dzikich zwierząt okazują się dla nich zgubne.
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, strategia życiowa wielu gatunków opiera się na unikaniu drapieżników. Młode sarny, jelenie, czy zające nie zostały porzucone, ani odseparowane od dorosłych osobników, lecz ukrywają się, leżąc nieruchomo w trawie po to, aby uniknąć czujnego wzroku drapieżnika. Rodzice czuwają nad młodymi i obserwując otoczenie z daleka, przychodzą tylko na czas karmienia, żeby nie robić zamieszania i nie zdradzić kryjówki. Człowiek zabierający młode zwierzę z jego schronienia w niezamierzony sposób postępuje podobnie do drapieżnika, który odbiera szansę na właściwy rozwój i naturalny tok życia.
- Apelujemy, aby pamiętać, że zwierzęta mają różne taktyki przetrwania i doskonale sobie radzą same. Pamiętajmy - nie zabierajmy młodych zwierząt z lasu. Wyjątkiem od tej sytuacji jest znalezienie dzikiego zwierzęcia na terenie miasta lub osobnika widocznie rannego. Wówczas należy zawiadomić specjalistów, którzy pomogą - informuje RDLP w Krośnie.
Na terenie Podkarpacia działają dwa ośrodki, gdzie specjaliści pomagają dzikim zwierzętom: Fundacja Bieszczadzki w Bukowsku (tel. 16 678-71-68) i Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Przemyślu ( tel. 511-837-783 ).