Jeśli ugotowałeś za dużo bigosu, pierogów lub upiekłeś za dużo ciasta i nie wiesz co z nim zrobić, to możesz je przynieść do leskiej Jadłodzielni – tu jedzenie się nie zmarnuje, tylko trafi do tych, którzy go potrzebują.
Pod koniec ubiegłego roku w Lesku powstała Jadłodzielnia. Mieści się na parterze, w budynku bloku przy Placu Konstytucji 3 Maja 6.
- Wszyscy, którzy mają taką potrzebę lub nie chcą marnować jedzenia mogą przyjść i wziąć ze sobą to co w jadłodzielni znajdą. Pamiętajmy o tych, którzy potrzebują pożywienia, a nie zawsze mają go pod dostatkiem, ale też promujmy dzielenie się jedzeniem - nie tylko od święta, ale każdego dnia - mówi Adam Snarski, burmistrz Leska.
W Jadłodzielni znajdują się lodówki i szafki, które są udostępniane wszystkim, którzy chcą się podzielić jedzeniem. „Ideą Jadłodzielni jest nie marnowanie żywności. Dlatego to miejsce jest dla każdego, kto ma ochotę coś zjeść. Każdy, kto chce wykorzystać produkty po prostu do zjedzenia. Czekamy zarówno na tych, którzy chcą się podzielić jedzeniem jak i tych, którzy zechcą się nim poczęstować” – informują na Facebooku organizatorzy Jadłodzielni.
Jadłodzielnia w Lesku powstała we współpracy z Foodsharing Polska - organizacją działająca od lat na rzecz zapobiegania marnowaniu jedzenia. Foodsharing w Polsce umożliwia producentom i dystrybutorom żywności, a także osobom indywidualnym podzielenie się nadmiarową żywnością, która mogłaby się zmarnować. Produkty zdatne do spożycia zamiast lądować w koszu na śmieci - trafiają do jadłodzielni. Celem jest - ratowanie żywności przed zmarnowaniem.
Jak zapowiada burmistrz Snarski, latem Jadłodzielnia zamieni się w zielony bazar - gdzie każdy działkowicz będzie mógł zostawić nadmiar owoców i warzyw, a każdy kto będzie potrzebował, będzie mógł z nich skorzystać.
Jadłodzielnia w Lesku cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób potrzebujących, ale również i tych, którzy mogą i chcą dzielić się jedzeniem. - Serdeczne podziękowania składam Katarzynie i Darkowi Sowie (Sklep ABC u Sowy) za wsparcie inicjatywy i podarowanie produktów spożywczych. Zachęcam do odwiedzania jadłodzielni i dzielenia się tym co potrzebujecie – dodaje Adam Snarski.
Do Jadłodzielni możesz przynieść m.in. produkty, które sam mógłbyś zjeść, te które minimalnie przekroczyły datę minimalnej trwałości, wyroby własne, produkty suche, napoczęte ale starannie zapakowane.
Nie przynoś: surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, domowe majonezy, otwarte puszki czy konserwy lub tych, które mają juz objawy zepsucia (szczegóły na plakacie).
Pierwsza Jadłodzielnia powstała w maju 2016 r. w Warszawie. Jadłodzielnia działa wolontariacko, a Foodsharing Polska jest inicjatywą społeczną.
Jadłodzielnia czynna jest od poniedziałku do piątku (również w okresie świątecznym) w godzinach od 10:00 - 19:00 a w sobotę od 10:00 do 17:00.
FOT. FB JADŁODZIELNIA LESKO