Ustrzyki Dolne
czwartek, 15 grudnia 2016

Lasy bukowe BdPN - propozycja włączenia na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - konsultacje społeczne

Lasy bukowe BdPN - propozycja włączenia na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - konsultacje społeczne<br/>fot. Zygmunt Krasowski
fot. Zygmunt Krasowski

Do końca grudnia można zgłaszać uwagi dotyczące włączenia „Lasów o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym” na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W związku z planowanym włączeniem „Lasów o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym” na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO –Bieszczadzki Park narodowy prosi o nadsyłanie uwag i opinii do planowanego wpisu.

28 lutego 2007 roku pozostałości lasów o charakterze pierwotnym w słowackiej i ukraińskiej części Bieszczadów zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis w 2011 roku został rozszerzony i obecnie figuruje pod nazwą: „Pierwotne lasy bukowe Karpat i stare lasy bukowe Niemiec” („Primeval Beech Forests of the Carpathians and the Ancient Beech Forests of Germany”) obejmując: 6 rezerwatów na Ukrainie, 4 rezerwaty na Słowacji i 5 obiektów w Niemczech. Obecnie trwają starania, aby do tego wpisu zostały dołączone lasy o charakterze pierwotnym w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Bieszczadzki Park Narodowy w latach 2011-2014 roku współpracował w projekcie „European World Heritage Beech Forests” koordynowanym przez Ministerstwo Środowiska Niemiec. Celem projektu jest wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cennych buczyn z całego zasięgu biogeograficznego buka pod nazwą „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy” (Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Regions of Europe).

W styczniu 2015 roku 11 krajów (Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Włochy, Polska, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Ukraina) przesłało do komitetu UNESCO w Paryżu wstępny wniosek (Tentative list) dotyczący 33 obiektów. W styczniu 2016 roku kraje te złożyły do komitetu UNESCO w Paryżu wniosek nominacyjny (Nomination dossier) i obecnie poszczególne obiekty poddawane są weryfikacji terenowej przez ekspertów UNESCO.

Wniosek nominacyjny (po angielsku) jest dostępny na stronie pod adresem http://www.e-c-o.at/down/upload/euwe/DRAFT_nomination_dossier_160224.pdf (tekst)
http://www.e-c-o.at/down/upload/euwe/mapbook_components_160224.pdf (mapy)
Więcej o projekcie w języku polskim -
https://bdpn.pl/dokumenty/lasy%20o%20charakterze%20pierwotnym%20w%20karpatach%20wschodnich_konsultacje.pdf
Uwagi można zgłaszać do dnia 31 grudnia 2016 roku na adres dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego (Ustrzyki Górne 19, 38-713 Lutowiska) lub przez ankietę elektroniczną.

ANKIETA:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdTO5Ru1WhTwtS2H9jmdoyMNITSlxubGrtnVjAxdbR3HU88ZA/viewform

autor: oprac.paba
źródło: https://www.bdpn.pl/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwotne_karpackie_lasy_bukowe_i_stare_lasy_bukowe_w_Niemczech


powiązane artykuły: