Ustrzyki Dolne
wtorek, 15 października 2019

Kto do Sejmu?

Kto do Sejmu?<br/>fot. PKW
fot. PKW

Na Podkarpaciu w wyborach parlamentarnych zdecydowanie triumfuje Prawo i Sprawiedliwość. W naszym regionie do podziału było 26 poselskich mandatów. Mimo świetnego wyniku partia straciła jednak dwóch posłów.

W okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim do zdobycia było 15 mandatów, a w krośnieńsko-przemyskim 11. Najwięcej głosów, nie tylko z okręgu nr 22 Krosno, ale również i na całym Podkarpaciu dostał Marek Kuchciński, któremu nie zaszkodziła nawet tzw. „afera samolotowa”. Były marszałek dostał 61 262 głosy. Cztery lata temu Kuchciński także miał najlepszy wynik w okręgu. Otrzymał wtedy jednak połowę głosów, które dostał w tegorocznych wyborach, zdobył 34 558 głosów.

Bardzo dobry wynik nie do końca pomógł jednak PiSowi, ponieważ partia w tych wyborach straciła dwa mandaty w Sejmie. Stanie się tak w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim gdzie zamiast posłów PiS, posłami zostaną przedstawiciele dwóch nieobecnych w ubiegłej kadencji ugrupowań. Do Sejmu wejdą Grzegorz Braun z Konfederacji i Wiesław Buż z SLD

Dotychczas w tym okręgu PiS miało 12 posłów - teraz będzie miało tylko 10. W Sejmie znajdą się nowe osoby: „jedynka” na liście Krzysztof Sobolewski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i wiceminister Marcin Warchoł. Dalej są dotychczasowi posłowie: Rafał Weber, Zbigniew Chmielowiec, Jan Warzecha, Kazimierz Gołojuch, Kazimierz Moskal, Fryderyk Kapinos i Jerzy Paul.

Poza sejmem będą dotychczasowi posłowie: Krystyna Wróblewska – dzięki której Polska dowiedziała się o lotach marszałka Kuchcińskiego, Wojciech Buczak, Mieczysława Miazga, Józefa Hrynkiewicz, Andrzej Szlachta i Halina Szydełko.

W rzeszowsko-tarnobrzeskim 2 mandaty przypadną też Koalicji Obywatelskiej - jeden obejmie „jedynka” na liście Paweł Poncyliusz, drugi przypadnie Krystynie Skowrońskiej.
Do Sejmu nie weszli natomiast posłowie: Zdzisław Gawlik i Renata Butryn.

Do Sejmu wszedł również jeden kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, były marszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz 15.

W okręgu krośnieńsko-przemyskim zachowane zostanie status quo - 8 mandatów dla PiS, 2 dla KO i jeden dla PSL. Niekwestionowanym liderem jest tu Marek Kuchciński, a kolejna na liście jest Anna Szmidt-Rodziewicz, Piotr Uruski, Maria Kurowska, Piotr Babinetz, Teresa Pamuła, Adam Śnieżek i Tadeusz Chrzan.

Dużym zaskoczeniem jest to, że do Sejmu nie dostał się natomiast poseł PiS Stanisław Piotrowicz – były członek egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie, który w minionej kadencji Sejmu pełnił role przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Posłami KO będą: ponownie Joanna Frydrych i Marek Rząsa.

PSL w Sejmie po raz kolejny reprezentował będzie pochodzący z Jarosławia Mieczysław Kasprzak.

 

autor: paba


powiązane artykuły: