W sobotę 8 lipca odbyła się uroczystość ustawienia i poświęcenia Krzyża Pamięci mieszkańców wsi Krywe nad Sanem. W uroczystości wzięli udział potomkowie byłych mieszkańców.
Krzyż, który stanął w Krywem jest 3-ramienny, ma wysokość 5 metrów. Na ramionach Krzyża jest inskrypcja „Пам’яти мешканців села Криве над Сяном. Депортовані нащадки. 08 липня Р.Б. 2017” (Pamięci mieszkańców wsi Krywe nad Sanem. Deportowani potomkowie. 08 lipca Roku Pańskiego 2017).
Krzyż jest ustawiony w odległości 9 metrów od północnej ściany cerkwi. Został poświęcony pamięci wszystkich mieszkańców wsi Krywe nad Sanem i tych, których pochowano na cmentarzu w Krywem i tych, których przez wysiedlenie pochowano w różnych stronach świata.
Po uroczystym ustawieniu i poświęceniu Krzyża Pamięci odbyła się Służba Boża i Egzekwie pamięci poczesnego Głowy Stowarzyszenia „Beskydske Zemliactwo” Jurija Markanycza, współinicjatora i aktywnego uczestnika ustawienia krzyża. Odbyło się też uszanowanie pamięci mieszkańców Krywego nad Sanem i otaczających wsi w Beskidach: tych, których pochowano na starych cmentarzach i tych, których pochowano w różnych stronach przez eksmisje z 1940 r. Upamiętniono też ofiary wysiedleń z lat 1946-1947 i 1951 r.
Odświętny koncertowy program, z muzyką bojkowską i łemkowską, podczas uroczystości przygotował zespół „Nadobryden”, którego kierownikiem jest prof. Mychajlo Chaj.
Organizatorami uroczystości było Regionalne Międzyrajonowe Stowarzyszenie Łemków „Beskydske Zemliactwo” oraz „Krywycka Hromada” – zjednoczenie dawnych mieszkańców wsi Krywe nad Sanem i ich potomków.