Ustrzyki Dolne
sobota, 28 marca 2020

Koronawirus. Wielkanoc inna niż zwykle.

Koronawirus. Wielkanoc inna niż zwykle.<br/>fot. pixabay - Emilia Baczyńska
fot. pixabay - Emilia Baczyńska

„(...) zobowiązuję wszystkich kapłanów do bezwzględnego przestrzegania zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii” - napisał w zarządzeniu metropolita przemyski abp Adam Szal. Odwołane zostały też Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej oraz I Komunie. W czasie świąt Wielkiej Nocy nie będzie procesji oraz błogosławienia pokarmów.

Zarządzenie metropolity przemyskiego abp Adama Szala, ukazało się 25 marca. Jak informuje, ze względu na wprowadzone nowe regulacje, zobowiązuje wszystkich kapłanów archidiecezji, „do bezwzględnego przestrzegania zasad mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. Wszystkich wiernych proszę o zrozumienie sytuacji i przestrzeganie wprowadzonych poniżej rozporządzeń” - pisze w liście arcybiskup.

Dyspensa na Msze św. przedłużona
W rozporządzeniu znajdziemy m.in. informację na temat tego, jak obecnie ma być odprawiana Msza św. Do odwołania została przedłużona dyspensa od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy. Dyspensą objęte są są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osoby, które czują obawę przed zarażeniem oraz osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w Eucharystii ze względu na ograniczenia państwowe.

Biskup przypomina też o obowiązującym ograniczeniu zgromadzeń do 5 osób i prosi, aby w Mszach – oprócz kapłanów, uczestniczyły tylko osoby, które wcześniej zamówiły intencję.

„Przypominam kapłanom o szczególnym zachowaniu zasad higieny oraz o odpowiedzialności za świeckich współpracowników (m.in. ministrantów, organistów, kościelnych itp.). Stąd wydaje się słuszne, by w najbliższych dniach ściślejszej izolacji w miarę możliwości zrezygnować z ich posługi.”

Przepisy dotyczące przeżywania Eucharystii stosuje się zarówno do Mszy w dni powszednie, niedziele (również Niedziela Palmowa), jak i uroczystości wielkanocnych, zarówno w stosunku do kościołów parafialnych, jak i filialnych.

Zmiany w pogrzebach i komuniach
Zmiany nastąpiły też podczas przeprowadzania pogrzebów. Arcybiskup zaleca, aby sprawować je „jedynie stacji przy grobie z wydłużeniem jej, o ile okoliczności na to pozwolą, o procesję od bramy cmentarnej. Uczestnikami może być jedynie pięciu przedstawicieli najbliższej rodziny. W obecnej sytuacji, modlitewne czuwanie przy zmarłym ogranicza się do domowej modlitwy w rodzinach. Mszę świętą żałobną z udziałem wiernych należy odprawić w innym terminie. W dniu pogrzebu, kapłan może celebrować Mszę świętą żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego.”

Na czas epidemii abp Adam Szal zawiesił też posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. „Posługę sakramentalną wobec osób chorych i w podeszłym wieku ograniczam do wypadków niebezpieczeństwa śmierci. Ich samych proszę, by przyjmowali Komunię świętą duchową, a swoje choroby, cierpienia i modlitwy ofiarowali w intencji personelu medycznego i służb państwowych. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali i zakładów zamkniętych.”

Spowiedź tylko indywidualnie
Abp Szal przypomina, że Kościół nie rezygnuje ze spowiedzi sakramentalnej. „Ci, którzy pragną z niej korzystać, powinni umówić się na nią telefonicznie z kapłanem. Jest ona możliwa w kościołach, kaplicach i innych stosownych miejscach, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.” Spowiedź ma się odbywać w przewietrzonym pomieszczeniu poza konfesjonałem - „z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję.”

Metropolita przemyski przypomniał też, że Kościół nie dopuszcza możliwości sprawowania sakramentu pokuty i pojednania przez telefon czy Internet itp. „Stolica Apostolska nigdy nie zezwoliła na spowiedź „na odległość” (...).”

Odwołane SMAP
W zaistniałej sytuacji nie są też planowane żadne uroczystości, związane ze Spotkaniem Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Niedzielę Palmową, które w tym roku miało odbyć się w Błażowej. „Zachęcam wszystkich do duchowej łączności z Papieżem Franciszkiem i młodymi całego świata. W indywidualnej modlitwie można skorzystać z materiałów umieszczanych na stronie mlodziez.przemyska.pl.” - pisze arcybiskup.

Całkiem inne święta Wielkiej Nocy
Największe zmiany wierni odczują podczas zbliżających się świąt Wielkiej Nocy. Msza Krzyżma z poświęceniem świętych olejów zostanie odprawiona przez Metropolitę Przemyskiego w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu bez udziału kapłanów i wiernych. Odwołane zostały też tradycyjne, wspólne życzenia świąteczne i towarzyszące im wręczenie odznaczeń dla osób świeckich czy godności kościelnych.

"Zgodnie z postanowieniem Stolicy Apostolskiej, kapłani mają możliwość celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie w kościele parafialnym lub w innym odpowiednim miejscu - bez udziału wiernych. Pomija się w tej liturgii procesję z Najświętszym Sakramentem do Ciemnicy."

Liturgia Wielkiego Piątku również powinna się odbywać wyłącznie w kościołach parafialnych i bez procesji.

W Wielką Sobotę w kościołach nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. „Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, z zachowaniem przepisów dotyczących liczby uczestników, tak jak podczas Mszy świętej, może trwać do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to należy ją zakończyć i nie wznawiać po zakończeniu liturgii. Przy Grobie Pańskim nie pełnią warty strażacy ani inne służby.”

W Liturgii Wigilii Paschalnej również może uczestniczyć tylko 5 uczestników, a po liturgii i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnej i pokropień wodą święconą. Chrzty z uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego powinny być przełożone na inny termin.

I Komunia odwołana
Arcybiskup, „w duchu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i ich rodzin”, odwołuje wszystkie uroczystości związane z I Komunią świętą, bez względu na ilość dzieci mających do niej przystąpić. Nowe terminy zostaną ustalone we wspólnotach parafialnych, we współpracy z rodzicami dzieci, a same uroczystości będą mogły odbyć się dopiero po wznowieniu nauki w szkołach.

Więcej na przemyska.pl

autor: oprac. paba
źródło: przemyska.pl