W związku z epidemią koronawirusa, w całym kraju na 14 dni zamknięte zostały placówki edukacyjne. Ministerstwo Edukacji radzi, by w tych dniach przejść na naukę zdalną. Sprawdzamy, jak w tym czasie radzą sobie bieszczadzkie szkoły i gdzie uczniowie oraz nauczyciele mogą szukać pomocy dydaktycznych do zdalnej nauki.
Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego rząd zdecydował, że od 12 marca na dwa tygodnie zostają zamknięte wszystkie placówki oświatowe. Decyzja obowiązuje do 25 marca. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie wpływa na razie w żaden sposób na terminarz przeprowadzania egzaminów. Ministerstwo Edukacji zaleca, aby w tym czasie korzystać z nauki zdalnej, tak aby uczniowie na bieżąco mogli uzupełniać wiedzę przebywając w domach.
W Zespole Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych, każdy z nauczycieli został zobowiązany do wysyłania materiałów do nauki poprzez e-dziennik, messenger czy też maila. - W tym momencie przesyłane są materiały powtórzeniowe. Na każdy dzień są przesyłane konkretne zadania – wyjaśnia Barbara Sałosz, wicedyrektor ZSP. - Moi uczniowie mają na dany dzień podany temat oraz link do zadań - czy są to zadania egzaminacyjne, czy zadania tekstowe. Każdy uczeń ma samodzielnie to przerobić, a rozwiązania zapisać w zeszycie. Na razie pracujemy na materiale, który dzieci mają do utrwalenia, nie zadajemy póki co rzeczy nowych – dodaje.
Wicedyrektor tłumaczy, że szkoły czekają obecnie na wytyczne z ministerstwa. W tym tygodniu mają zostać opracowane konkretne lekcje online, które będą zlecane dzieciom do nauki.
Każdy z uczniów musi też pamiętać, że prace, które teraz wykonają w domu, po powrocie do szkoły na pewno będą sprawdzane i oceniane.
Komunikaty o zdalnej nauce znajdziemy m.in. na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Czarnej. Tam też codziennie już od 12 marca, umieszczane są zadania dla uczniów od klasy IV do VIII. Podobne zalecenia umieściły też szkoły w Bóbrce czy Cisnej oraz bieszczadzkie szkoły średnie.
Informacje o bezpłatnych stronach internetowych, z których uczniowie mogą korzystać w czasie zawieszenia nauki, znajdziemy też na stornie internetowej Szkoły Podstawowej w Lesku. Dyrektor szkoły Ireneusz Benewiat dodatkowo przypomina rodzicom i uczniom, że zawieszenie nauki, to nie jest czas na zabawę czy spotkania ze znajomymi, ale to czas kwarantanny mający ograniczyć rozprzestrzenienie się wirusa. Tam nauczyciele przekazują uczniom polecenia i zadania do wykonania poprzez dziennik elektroniczny.
Co proponuje MEN?
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych MEN zachęca nauczycieli, aby w najbliższym czasie przekazywali uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu. „Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu: dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny” - czytamy w komunikacie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do korzystania z następujących platform oraz portali: Epodreczniki.pl, Portal wiedzy dla nauczycieli, strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych, podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”, portal lektury.gov.pl, strona Centrum Nauki Kopernik, portale edukacyjne IPN: portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i serwis IPN, Przystanek Historia, strona Krajowego Biura Programu eTwinning, serwis Ninateka, serwis Muzykoteka Szkolna, Biblioteka Cyfrowa Polona, Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji, serwis Telewizji Polskiej oraz serwis Polskie Radio Dzieciom.
Na stronie internetowej MEN znajdziemy też linki do stron zawierających materiały przydatne w przygotowaniach do egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego.
Natomiast w serwisie www.gov.pl/zdalnelekcje znajdziemy tematy na każdy dzień nauki, dla każdego z wykładanych w szkołach przedmiotów, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Od poniedziałku, 16 marca TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczęły też emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 codziennie można obejrzeć różne programy edukacyjne dla najmłodszych. Na TVP Kultura - w godz.13:00-17:00, widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji czy seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur.
Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.
Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.