Samorząd województwa zdecydował o przekazaniu pieniędzy na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Aby ograniczyć negatywne skutki epidemii choroby COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2, Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął konsultacje z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, by wykorzystać środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Są już wstępne zgodny obu instytucji na zaproponowane przez województwo działania i rozwiązania. Pieniądze przekazane na ochronę zdrowia mogą być już wydawane.
Obecnie opracowywany jest pakiet działań, który ma uruchomić pomoc w wysokości ok. 330 mln zł. Urzędnicy zapewniają, że „podjęte działania mają być odpowiedzią na najbardziej palące potrzeby w obszarze ochrony zdrowia, ale również będą uwzględniać łagodzenie negatywnych skutków gospodarczych spowodowanych aktualną sytuacją”. Oprócz pieniędzy unijnych na walkę z pandemią zostaną także przeznaczone fundusze z budżetu województwa. Pakiet obejmować będzie trzy filary: ochronę zdrowia, przedsiębiorczość i miejsca pracy.
Ochrona zdrowia – ok. 50 mln zł
Zakupione zostanie wyposażenie oraz sprzęt medyczny, a także materiały medyczne i środki ochrony dla jednostek prowadzących badania i leczenie mieszkańców Podkarpacia. Sprzęt trafi zarówno do szpitala zakaźnego w Łańcucie, który jest dedykowany walce z koronawirusem, jak również na 6 oddziałów zakaźnych w innych podkarpackich szpitalach. Dodatkowo wsparcie dostaną służby, które pomagają w walce z pandemią, czyli: stacje sanitarno-epidemiologiczne, służby mundurowe, pogotowie ratunkowe oraz stacje krwiodawstwa. Zebrane są już wstępne informacje o potrzebach poszczególnych jednostek i służb.
- Na pewno będą to w pierwszej kolejności materiały jednorazowego użytku takie jak: kombinezony ochronne, gogle, maski, rękawiczki, ale także sprzęt: respiratory, komora hiperbaryczna, namioty pneumatyczne, ambulanse, łóżka i setki innych potrzebnych aparatów, urządzeń, sprzętów wyposażenia – wylicza marszałek Władysław Ortyl.
Działania w tym zakresie realizowane są w ścisłej współpracy i koordynacji z Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart i Podkarpackim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym Adamem Sidorem.
Przedsiębiorczość – 220 mln zł
Zaplanowano, że 220 mln zł zostanie przekazane na niskooprocentowane, preferencyjne pożyczki na środki obrotowe dla małych i średnich przedsiębiorców z Podkarpacia. - Będziemy chcieli uprościć procedury rozliczania środków, pozyskiwania funduszy, ale w tym zakresie nie mamy jeszcze ostatecznych uzgodnień, one trwają. Dzisiaj już ruszamy z tą pomocą w takim znaczeniu, że rozpoczęliśmy uzgodnienia z Komisją Europejska i ministerstwem, niezbędne ustalenia co do zakupów. To jest kwestia tygodni, jak ruszy pomoc dla MŚP – podkreśla marszałek Ortyl.
Miejsca pracy – ok. 60 mln zł
W ramach finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, zostanie przekazana pomoc na utrzymanie zatrudnienia. Zaplanowano wsparcie pracodawców przez dofinansowanie wynagrodzeń pracowników MSP oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy w największym stopniu zostali lub zostaną dotknięci skutkami kryzysu wywołanego epidemią choroby COVID-19.