Wolontariusze i członkowie „Włóczykija” Forum Poszukiwaczy oczyścili teren cmentarza z czasów I wojny światowej w lasach Nadleśnictwa Komańcza. Spoczywają na nim anonimowi żołnierze, polegli w czasie walk z wojskami carskimi.
W dniu 10 czerwca w ramach części terenowej zlotu zorganizowanego dla grupy wolontariuszy i członków „Włóczykija” - Forum Poszukiwaczy, został uporządkowany teren cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, ukrytego w ostępach leśnym doliny potoku Bystrego koło wsi Osławica. O tym zapomnianym cmentarzu wiedzieli jedynie miejscowi leśnicy, ponieważ z powodu całkowitego zarośnięcia krzakami, był dobrze „zakamuflowany” i trudny do wykrycia i zlokalizowania. Kilkugodzinna ciężka praca kilkunastu osób pozwoliła na wykarczowanie zarośli, odtworzenie rowu okalającego cmentarz, a także ustawienie krzyża z tablicą informacyjną. Efekt końcowy robi wrażenie. Na leśnym cmentarzu spoczywają anonimowi żołnierze, polegli w czasie walk w ramach uderzenia wojsk carskich, prowadzonego wzdłuż drogi leśnej biegnącej doliną potoku Bystrego w kierunku Przełęczy Łupkowskiej 640 m n.p.m. O zdobycie przełęczy toczone były zaciekłe boje na przełomie 1914/1915 roku.
Od 2014 roku, kiedy wypadła 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, to już trzecia wyprawa „Włóczykija”, mająca na celu uporządkowanie i oznakowanie czwartego z kolei zarośniętego leśnego cmentarza wojennego w lasach Nadleśnictwa Komańcza. Od obchodów tej rocznicy do dziś, dzięki dobrej współpracy leśników z Pawłem Saganem, bardzo aktywnym działaczem Forum, powstało zamierzenie rewitalizacji wszystkich miejsc pochówku, których lokalizacja została ustalona na gruntach nadleśnictwa. W poprzednich latach w lasach doliny górnej Osławy uporządkowano cmentarze żołnierskie w Mikowie na Czartoryi i pod szczytem Chryszczatej oraz w Smolniku na szczycie Jasielnika. Zamierzeniem leśników i „włóczykijów” jest ukończenie przedsięwzięcia w roku 2018, kiedy przypadnie 100. rocznica zakończenia I wojny światowej, tak aby w lasach Nadleśnictwa Komańcza wszystkie wiadome miejsca spoczynku żołnierzy obu walczących stron były zadbane.
Pozostaje tylko apel do innych instytucji i miejscowego samorządu, żeby przed datą zbliżającej się rocznicy zakończenia wojny, zadbać o co najmniej 10 cmentarzy wojennych i kwater żołnierskich położonych poza lasami, na terenie Komańczy i okolicznych wsi.