Boże Ciało to święto kościelne, którego obchody wiążą się z uroczystymi procesjami z Najświętszym Sakramentem. Święto hucznie obchodzone jest w miastach i na wsiach. Sprawdź, jak w tym roku będą wyglądać obchody Bożego Ciała w diecezjach Archidiecezji Przemyskiej.
Boże Ciało to święto ruchome, związane z datą Świąt Wielkanocnych. W tym roku przypada w czwartek 11 czerwca i jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Związane jest z uroczystymi procesjami, które przechodzą przez ulice miast i wsi. Procesje zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty Ewangelii.
Boże Ciało to potoczna nazwa kościelnej Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w której trakcie katolicy oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Jest to jedno z dziesięciu świąt nakazanych, co oznacza, że w tym dniu katolicy powinni uczestniczyć w Mszy świętej i powstrzymywać się od prac, które nie są niezbędne.
Jak informuje Archidiecezja Przemyska, w tym roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, dopuszcza się zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej, jednak z zachowaniem obowiązującego limitu 150 osób, mogących przebywać w przestrzeni publicznej. Uczestnicy procesji mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, chyba, że zachowają 2-metrowy dystans od innych.
W innym przypadku należy zastosować jedną z propozycji celebracji Bożego Ciała: procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła lub w przypadku większych świątyń – procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych kościoła z tekstami liturgicznymi przewidzianymi na tradycyjną procesję. Dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu (należy podać godziny) dla indywidualnej modlitwy wiernych i z końcowym błogosławieństwem udzielanym na progu świątyni. Należy uwrażliwić wiernych na momenty ciszy i modlitwę w milczeniu. Można też zastosować wariant z nabożeństwem eucharystycznym z wystawieniem Najświętszego Sakramentu po każdej Mszy świętej. Na zakończenie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Dodatkowo, mając na uwadze przepisy ruchu drogowego (np. nakaz używania pasów bezpieczeństwa), należy pamiętać, że zabronionym jest korzystanie ze środków transportu przy jednoczesnym błogosławieniu wiernych Najświętszym Sakramentem wystawionym w monstrancji.