Jedna osoba z terenu gminy Ustrzyki Dolne ma podejrzenie koronawirusa, a dwie przebywają na obserwacji. Jak zapewniają służby - nie ma jednak powodów do obaw. - Zakładamy optymistyczny scenariusz, że uda nam się ustrzec przez koronawirusem, nie mniej na bieżąco monitorujemy sytuację, aby nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby – mówi Michał Wnuk, zastępca burmistrza Ustrzyk Dolnych.
Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Ustrzykach Dolnych odbyło się spotkanie robocze Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania było przygotowanie do ewentualnej epidemii kornawirusa na naszym terenie oraz ocena obecnej sytuacji w Polsce i gminie. Szczegółowo omówiono też procedury postępowania w razie ewentualnego wystąpienia epidemii koronawirusa na naszym terenie.
Spotkanie poprowadził Michał Wnuk zastępca burmistrza, a dodatkowo uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy gminnych jednostek oraz przedstawiciele służb sanitarno-epidemiologicznych i ustrzyckiego szpitala.
Dorota Łukaszyk, dyrektor SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych oraz przedstawicielka Wydziału Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych przedstawiły sprawozdania na temat obecnej sytuacji w gminie. Podkreśliły, że nie ma powodów do obaw. Jedna osoba ma podejrzenie wirusa, jej próbki zostały przesłane do badań, dwie osoby profilaktycznie zostały poddane kwarantannie domowej.
Lokalne służby medyczne oraz sanitarne są zaznajomione z przyjętymi procedurami, na bieżąco monitorują sytuację w regionie. Wszystkie strategiczne jednostki posiadają zarówno wiedzę, jak i sprzęt do ewentualnego działania. - Należy zachować spokój oraz stosować podstawowe zasady higieny - podsumował spotkanie Michał Wnuk. – Zakładamy optymistyczny scenariusz, że uda nam się ustrzec przez koronawirusem, nie mniej na bieżąco monitorujemy sytuację, aby nie dopuścić do ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby, o wszystkich zmianach sytuacji będziemy na bieżąco informować.
Dyrektor szpitala Dorota Łukaszyk przypominała, że jeśli zauważymy u siebie objawy, które mogą być podobne do tych jakie daje zarażenie koronawirusem, to przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić do lekarza rodzinnego, a nie jechać do szpitala. To właśnie lekarz rodzinny udzieli nam informacji jak powinniśmy dalej postępować, czyli: pozostać w domu, unikać kontaktu z otoczeniem, brać leki obniżające gorączkę i obserwować. Przede wszystkim należy jednak zachować spokój.
Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pozostaje 188 osób. Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 9 osób, są one w trakcie badań - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Wojewody Podkarpackiego.
Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 42 testy, wszystkie są ujemne.
Ministerstwo Zdrowia podaje na stronie gov.pl/koronawirus definicję koronawirusa oraz sposoby postępowania. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Pamiętaj:
1. Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
2. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
3. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
5. Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z powyższymi informacjami.
6. Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
7. Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
8. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek. Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
9. Chroń siebie i innych przed zachorowaniem.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE” oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Urzędnicy przypominają też, że obecnie trwa sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.