Ustrzyki Dolne
piątek, 23 września 2016

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń w Bieszczadach? Sprawdziliśmy!

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń w Bieszczadach? Sprawdziliśmy! <br/>fot. Policja
fot. Policja

Ruszył projekt „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. - Prosimy mieszkańców naszego regionu by wchodzili na stronę i zapoznali się z jej działaniem. Pozwoli nam to uzyskać informacje o niebezpiecznych miejscach na naszym terenie – apeluje Aleksandra Wołoszyn-Kociuba, rzeczniczka ustrzyckiej policji.

20 września w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyła się inauguracja przedsięwzięcia połączona z prezentacją mapy i briefingiem prasowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i komendanta wojewódzkiego Krzysztofa Pobuty. Zgodnie z koncepcją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, utworzenie mapy zagrożeń pozwoli mieszkańcom danego terenu na wskazanie obszarów, które są potencjalnie niebezpieczne, nieakceptowane społecznie i wymagają reakcji lokalnych służb.

- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie informatyczne, które nie tylko służy poprawie bezpieczeństwa lokalnego, ale też buduje zaufanie do Policji – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania z komendantami miejskimi i powiatowymi, przedstawicielami samorządów i podkarpackimi mediami.

Główne założenia projektu przedstawił nadinspektor Krzysztof Pobuta. Podkreślił, że dzięki nowym możliwościom każdy będzie mógł podzielić się z policją sygnałami o zagrożeniach. Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji.

Wprowadzamy bez logowania
Sprawdziliśmy jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na stronie policyjnej (http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/serwis-informacyjny/art12630.html) znajduje się link, który odsyła nas na mapę. Zgłosić można. m.in.: kłusownictwo, nielegalne rajdy, utonięcia, wypalanie traw, żebractwo, nieprawidłowe oznakowanie drogi, miejsca grupowania się małoletnich, akty wandalizmu czy przekraczanie dozwolonej prędkości.

- Bardzo prosimy mieszkańców by zapoznali się z działaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dane, które można tam umieścić pozwolą nam w przyszłości na lepsze działanie i uzyskanie informacji o niebezpiecznych miejscach i zdarzeniach wpływających na poczucie bezpieczeństwa społeczności lokalnej – wyjaśnia Aleksandra Wołoszyn-Kociuba rzecznik Komendy Powiatowej w Ustrzykach Dolnych.

Aby zgłosić lub przejrzeć miejsca niebezpieczne nie trzeba się logować. W pierwszym przypadku trzeba „kliknąć” na mapie w miejsce, w którym dokonano przestępstwa, wybrać jego rodzaj, datę zdarzenia i wysłać informację do policji (nie sprawdzaliśmy co dzieje się dalej, by nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania). Po zweryfikowaniu jej przez odpowiednie osoby zostanie umieszczona na mapie. Jeśli chcemy natomiast tylko zobaczyć zagrożenia na danym terenie, to wystarczy „kliknąć” na mapę, pojawią się one wraz z opisami.

Na razie teren Bieszczadów mapie nie jest mocno oznaczony. 4 zagrożenia są w Lesku, 2 w Olszanicy i 3 w okolicach Jeziora Solińskiego. Wśród „najpopularniejszych” znajdują się spożywane alkoholu w niedozwolonych miejscach i przekraczanie dozwolonej prędkości.

 

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń w Bieszczadach? Sprawdziliśmy! <br/>fot. Zespół Prasowy Wojewody
fot. Zespół Prasowy Wojewody
Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń w Bieszczadach? Sprawdziliśmy! <br/>fot. Zespół Prasowy Wojewody
fot. Zespół Prasowy Wojewody
autor: jap/PUW