Ponad 72 tys. zł, dołoży gmina Ustrzyki Dolne wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w ramach inicjatyw lokalnych na 2018 rok. Wyróżniono 9 inicjatyw, m.in.: utrzymanie stadionu w Stańkowej, Omnibus Matematyczny w ustrzyckiej "dwójce” czy „Teatr uczy, wzrusza, bawi, wychowuje” Ustrzyckiego Stowarzyszenie Kultury.
13 lipca Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych na wniosek burmistrza Ustrzyk Dolnych podjęła uchwałę na podstawie, której mieszkańcy gminy mogą składać wnioski o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
- Inicjatywa lokalna to jedna z form współpracy samorządu z mieszkańcami, służąca wspólnej realizacji zadań publicznych na rzecz lokalnej społeczności – wyjaśnia Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych. - Jeśli mieszkańcy mają pomysł na ważne dla swojej okolicy działania i chęć zaangażowania się w ich wykonanie, mogą złożyć do Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Wnioski, które zostały złożone musiały dotyczyć minimum jednego z następujących obszarów: działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remonty dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego, a także budynków oraz obiektów małej architektury, działalności charytatywnej, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, promocji i organizacji wolontariatu, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, porządku i bezpieczeństwa publicznego, rewitalizacji.
Najistotniejszą rzeczą dla wnioskodawców było to, że wkład własny w realizacji zadania publicznego mógł polegać na: świadczeniach pieniężnych wnioskodawcy, które w przypadku zadania inwestycyjnego powinny stanowić, co najmniej 25 proc. wartości inwestycji, świadczeniach pracy społecznej, świadczeniach rzeczowych, w szczególności obejmujących: dokumentacje projektowe, kosztorysy inwestorskie, usługi transportowe, materiały niezbędne do realizacji inicjatywy lokalnej.
W ustalonym terminie do dnia 30 września 2017 r. zostało złożonych 9 wniosków dotyczących inicjatyw lokalnych. Po ich weryfikacji okazało się, że wszystkie złożone wnioski uzyskały wymagana punktację powyżej 35 punktów.
Następujące projekty uzyskały rekomendację Burmistrza Ustrzyk Dolnych na finansowanie realizacji w ramach inicjatyw lokalnych.