W niedzielę 30 marca w ustrzyckiej hali sportowej odbyła się II Regionalna Konferencja Pszczelarska. W konferencji uczestniczyli pszczelarze z terenu Bieszczad oraz Pogórza Przemyskiego, którzy mogli zapoznać się z nowoczesnymi metodami ochrony tych niezwykle ważnych dla naszego środowiska owadów.
II Regionalna Konferencja Pszczelarska w Ustrzykach Dolnych otworzył burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, który w ubiegłym roku zainicjował cykl pszczelarskich spotkań. Taka konferencja, to niepowtarzalna okazja do spotkania się raz w roku, w jednym miejscu bieszczadzkich pszczelarzy oraz ich kolegów z ziemi przemyskiej.
W ustrzyckiej hali sportowej spotkali się bartnicy, którzy posiadają od kilku do kilkudziesięciu rodzin pszczelich. To też okazja do wyróżnienia największych entuzjastów tego wyjątkowego hobby. Kilkunastu bartnikom wręczono związkowe odznaczenia.
Konferencja to sposobność do zapoznania się z problemami współczesnego pszczelarstwa, to też okazja, do poszerzenia wiedzy na różnych płaszczyznach związanych z tą pasją. Swoją wiedzą na tym spotkaniu podzieliła się prof. dr hab. Krystyna Czekońska, która mówiła m.in. o żywieniu pszczoły miodnej oraz o programie badawczym Lasów Państwowych, w którym podkreślono, że pszczoły wracają do lasów. Kolejny wykład na temat zagrożeń dla rodzin pszczelich, jakimi są zgnilec amerykański i europejski oraz nosemoza podzieliła się prof. dr hab. Krystyna Pohorecka.
O program ochrony bieszczadzkiej pszczoły miodnej mówił Andrzej Chwajoł ze Związku Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej, a ostatnim wykładowcą był pszczelarz Cezary Kruk, który mówił m.in. o przygotowaniu rodzin pszczelich do optymalnego wykorzystania pożytków i o tym jak zapobiegać rójce.
Prezes Koła Pszczelarskiego w Lutowiskach Feliks Dudka, który jest również leśnikiem, powiedział, że jest jednym z uczestników programu Lasów Państwowych „Pszczoły wracają do lasów”. Program zakłada, że ponad stuosobowa grupa wolontariuszy, z których każdy dostał wagę pasieczną, prowadzą przez cały rok monitoring ula. Prezes podkreślał, że pszczoły to nie tylko biologia, ale także środowisko w którym żyją. Ma to ścisły związek z kondycją i wielkością populacji tych bezcennych owadów.
Organizatorzy: Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Gmina Ustrzyki Dolne, Koło Pszczelarzy w Ustrzykach Dolnych, Koło Pszczelarzy Lutowiska
Współorganizatorzy: Burmistrz Miasta i Gminy Lesko, Gmina Lesko, Gmina Czarna, Gmina Lutowiska, Koło Pszczelarzy Lesko.
Partnerzy: Powiat Bieszczadzki, Nadleśnictwo w Ustrzykach Dolnych, Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Sp. z o.o. Sp. K.
Honorowy Patronat: Podkarpacka Izba Rolnicza
fot. Teofil Uszak