Bieszczady atrakcyjne turystycznie. Mamy obszary chronione, rezerwaty, plusem jest sąsiedztwo Ukrainy i Słowacji, ale wciąż brakuje bazy biznesowo-hotelowej.
Jak poinformował Kurier Wiadomości Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej, pod koniec grudnia 2017 r., Główny Urząd Statystyczny przedstawił analizę walorów turystycznych 314 powiatów za rok 2016. W opracowaniu wskaźnika atrakcyjności turystycznej (WAT) uwzględniono m.in. wskaźniki atrakcyjności kulturowej, środowiskowej i biznesowo-hotelowej. W zestawieniu wzięto też pod uwagę poprawkę transgraniczną dla górnej grupy decylowej powiatów według WAT.
Jak informuje PAP, według analizy zdecydowanymi liderami atrakcyjności turystycznej są dwa największe miasta Polski: Warszawa i Kraków, dla których źródłem atrakcyjności są przede wszystkim walory kulturowe. Następne lokaty z niemal identyczną wartością WAT zajęły 2 powiaty górskie woj. małopolskiego: nowosądecki (3) i tatrzański (4), które obok bogatych zasobów własnych, nie tylko środowiskowych, ale i kulturowych, zyskują dodatkowo na wzajemnej bliskości oraz bogatych zasobach środowiskowych i kulturowych na Słowacji, tuż za granicą.
Na wskaźnik atrakcyjności kulturowej (WAK) składają się: zwiedzający, ilość zabytków, zabytki powstałe przed XVI w, obiekty z listy UESCO, Pomniki Historii (lista prezydencka), pielgrzymi, liczba miejsc na widowni - w teatrach, liczba uczestników imprez masowych. Niestety w ogólnej klasyfikacji WAK powiaty z terenu Podkarpacia nie znalazły się górnej grupie decylowej. Wśród 33 pozycji próżono szukać w ogóle powiatów z naszego regionu.
W analizie GUS wartości wskaźnika atrakcyjności środowiskowej z uwzględnieniem otoczenia i poprawki transgranicznej wzięto pod uwagę 38 powiatów z górnej grupy decylowej. W zbiorze tym znalazły się głównie powiaty z północnej i południowej części kraju, tj. tereny górskie, nadmorskie i z obszaru pojezierzy. Według analityków, powiat bieszczadzki posiada najwyższy wskaźnik atrakcyjności środowiskowej uwzględniający otoczenie i poprawkę transgraniczną - 36,0. Na II miejscu jest powiat nowosądecki (35,1), III nowatorski (33,2) a na IV powiat leski (31,4). Wysoko na IX miejscu znalazł się też powiat sanocki (25,7).
Powiat bieszczadzki, jako lider znajduje się na terenie, w którym obok górskiej rzeźby terenu, występują różne formy ochrony przyrody i krajobrazu, przede wszystkim Bieszczadzki Park Narodowy (największy górski park narodowy w Polsce), Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Park Krajobrazowy Gór Słonnych.
Powiat nowosądecki (drugi na liście) położony jest w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Większość powierzchni tego powiatu zajmują tereny górskie i pogórza, a także doliny rzeczne Dunajca wraz z Zalewem Rożnowskim. Niemal połowę obszaru zajmują tereny leśne. Znaczną część powiatu obejmuje Popradzki Park Krajobrazowy. Powiat ten zajmuje również wysoką lokatę pod względem liczby łóżek w zakładach uzdrowiskowych.
Powiaty leski (4) i nowotarski (3) obok dużej powierzchni gór i obszarów chronionych dysponują także zasobami wodnymi odpowiednio Zalewu Solińskiego i Zalewu Czorsztyńskiego oraz mają na swoim terenie miejscowości uzdrowiskowe.
Spośród powiatów górskich, wśród 10 o najwyższej wartości wskaźnika atrakcyjności środowiskowej, znalazły się również powiaty: żywiecki (8) i sanocki (9). W ich przypadku na wysoką wartość wskaźnika miały wpływ obszary górskie, obszary chronione oraz poprawka transgraniczna.
Zdecydowanymi liderami atrakcyjności turystycznej są dwa największe miasta i stolice Polski: Warszawa (od 1596 r.) i Kraków (do 1596 r.), dla których źródłem atrakcyjności są przede wszystkim walory kulturowe. Jednak jak podkreślają analitycy GUS warto również zwrócić uwagę na często niedoceniane górskie powiaty: bieszczadzki (11), leski (14), żywiecki (15) i sanocki (16), których wysoka lokata jest wynikiem bardzo wysokiej pozycji według WAT wskaźnik atrakcyjności kulturowej WAK (0,4) wskaźnik atrakcyjności środowiskowej WAS (0,4) wskaźnik atrakcyjności biznesowo-hotelowej WAB (0,2) wskaźnika atrakcyjności środowiskowej (WAS lokaty między 1 a 9). Dodatkowym atutem w ich przypadku jest również bliskość atrakcyjnych turystycznie obiektów na Słowacji.
Pod względem liczby turystów i noclegów udzielonych w turystycznych obiektach noclegowych w 2016 r. najwyższe wartości osiągnęły miasta na prawach powiatu: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław oraz powiaty ziemskie: kołobrzeski, tatrzański, nowosądecki i jeleniogórski. Mimo wzrastającego ruchu turystycznego w ostatnich latach, powiaty bieszczadzkie są wciąż poza pierwszą dziesiątką.
W 2016 roku, turyści zagraniczni chętniej wybierali na zakwaterowanie duże miasta oraz powiaty: kołobrzeski, kamieński, tatrzański i mragowski. Największą sezonowością (noclegi w lipcu i sierpniu) cieszyły się powiaty: włodawski, lipski, wchowski, parczewski i lubartowski.
Pod względem atrakcyjności województw - województwo Podkarpackie znalazło się na 6 miejscu, za małopolskim, pomorskim, dolnośląskim, śląskim i zachodniopomorskim.